Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Pomůže nám Škodovka zbohatnout?

02.06.2010, 13:51   |   MiR   |   komentářů (0)

Škodovku zná u nás každý. Jak velký je její význam pro ekonomiku České republiky a naší prosperitu? Byly dříve Škodovky dostupnější než dnes? Škodovky jsou a zůstanou legendou pro mnoho generací Čechů.

Největší českou firmu Škoda Auto, zná snad každý. Ne každý však ví, jak důležitou roli hraje v ekonomice celé země. Škoda je jedinou automobilkou východního bloku, která se dovedla plně přizpůsobit požadavkům vyspělých západoevropských trhů a být tam velmi úspěšná. Škodovka tak konkuruje zavedeným a známým automobilkám, které na západoevropském trhu působí již desetiletí.

Vzpomínáte na začátky?

Mnoho z nás si jistě vzpomíná na délky čekacích dob, pořadníky na nové automobily v časech nedávno minulých. Vždyť automobilka Škoda vyrobila v roce 1988 pouhých 130 tisíc aut. Nejvíce legendárních Škodovek 120. Od konce 80 tých let se také začínala rozbíhat výroba prvních Favoritů, který znamenal významný přelom v kvalitě našich automobilů. Od té doby, v periodě asi 4 let, vyjede ze závodu nový model. Oproti až 20 letým periodám v dobách reálného socialismu se jedná o velký rozdíl. S jistou nostalgií vzpomíná mnoho lidí na tehdejší ceny, které se pohybovaly okolo 50 000,- Kčs, vzhledem k platům však byla koupě automobilu velmi složitá. Nešlo jen o relativně vysokou cenu, ale též o nedostatek výrobků na trhu a korupci.

Jak ovlivňují škodovky naší ekonomickou situaci?

Dnes již Škoda Auto vyrábí ročně více než 450 tisíc automobilů ročně a její výroba, s výjimkou několika posledních let, neustále roste. České automobily se navíc prosazují na nejnáročnějších evropských trzích. Škoda Auto se tak z malé nevýznamné automobilky na začátku devadesátých let změnila ve středně velkou, v evropském měřítku, významnou automobilku a konkurenci, kterou je nutno brát vážně. Nutno říci, že v případě problémů tohoto velkého podniku, by následky pocítila většina občanů České republiky. Pokud se bude podniku dařit, pocítíme to též. Automobilka obstarává 9 % celkového vývozu České republiky a zaměstnává více než 23 000 zaměstnanců.

Zatímco průměrný plat v České republice činí v letošním roce 17 800,- Kč měsíčně, pak zaměstnanci ve Škodě Auto vydělávají v průměru bezmála 24 000,- Kč. Okres Mladá Boleslav, kde má automobilka sídlo, patří k nejrychleji se rozvíjejícím regionům, kam se mnoho lidí za prací stěhuje. I přes nadprůměrné mzdy jsou stále zaměstnanci firmy placeni výrazně hůře než jejich kolegové v Německém Volkswagenu, kde průměrné mzdy dosahují 2 800,- Euro (86 800,-Kč) a v některých profesích přesahují 3 000 Euro (93 000,-Kč) za měsíc. Díky nízkým nákladům se tak daří Škodě zvyšovat zisk, který za prvních 9 měsíců vzrost o 62 % na 2,7 mld. Kč, i přes problémy na automobilovém trhu.

Jak dostupné byly Škodovky dnes a v minulosti?

Velmi zajímavý je vývoj cen automobilů vyráběných ve Škodě a jejich poměr k průměrným platům. I toto srovnání dokazuje, že automobily ze Škody jsou konkurenceschopné a jejich dostupnost pro občany České republiky se zvyšuje. V roce 1980 bylo možné pořídit Škodu 120 L za 58 000,- Kčs. Při průměrném platu v té době cca 2 500,- Kčs. Na koupi jednoho automobilu tak bylo potřeba 23,5 platů. Dnes činí cena nejlevnější Škody Fabie cca 230 000,- Kč, při průměrné mzdě v ČR 17 800,- Kč. Na novou škodovku si tak můžeme při průměrném platu vydělat za 13 platů. Nutné je zdůraznit, že tehdejší průměrný plat mělo mnohem více lidí než dnes, kdy je platový rozdíl mezi nejlépe a nejhůře placenými profesemi obrovský.

O tom, že se automobilka hodlá dále rozvíjet svědčí i plán zvýšit ve střednědobém horizontu výrobu ze 450 000 automobilů ročně na 600 000. Od roku 2006 má sjet z výrobních linek zcela nový model Škody. Zcela určitě se budeme mít na co těšit. Ač se to nemusí zdát zcela zřejmé, automobilka Škoda auto má velký vliv na vývoj naší životní úrovně i ekonomické situace celé České republiky a do budoucna tomu nebude jinak.

Prohledat jednotlivé výrazy - Pomůže nám Škodovka zbohatnout?

Pomůže , nám , Škodovka , zbohatnout? ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka