Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Poplatek za televizi a rádio je skrytou, stále rostoucí daní!

03.12.2007, 00:00   |   MiR   |   komentářů (0)

Moudří poslanci rozhodli! Již od loňského října se zvyšují televizní a rozhlasové poplatky (daň) o 25 %. Do roku 2008 stoupnou tzv. televizní poplatky až o 80 %! Česká televize však definitivně přijde o reklamu. Je to spravedlivé?

Už od října loňského roku se zvýšují poplatky za využívání televize a rozhlasu. V říjnu se tak zvýšil televizní poplatek na 100,- Kč z původních 75,- Kč. To však není všechno. Zdražování pokračovalo i na začátku letošního roku a bude pokračovat i v roce příštím. V roce 2007 se poplatek zvýšil na 120,- Kč a v roce 2008 se zvýší na (prozatím) konečných 135,- Kč. Za rozhlas zaplatíte 45,- Kč namísto současných 37,- Kč.

Koncesionářské poplatky?

Koncesionářské poplatky slouží především k financování veřejnoprávní televize a rozhlasu všemi, kdo vlastní, a tudíž užívají televize a rozhlasu. Poplatek je chápán především jako příspěvek na uměleckou, vzdělávací a zpravodajskou tvorbu, která je určena všem občanům, stejně tak jako menšinám ve společnosti. Veřejnoprávní média by se tak měla odlišovat od médií soukromých, jejichž cílem je dosažení zisku a orientace na většinovou poptávku páků.

Skutečně jde o zvýšení "poplatku", nebo další zvýšení daní?

Nová úprava přináší nejen úpravu výše poplatku, ale i změnu dosavadní praxe, kdy koncesionářské poplatky platily pouze rodiny, které skutečně vlastnily, nebo alespoň přiznaly, že vlastní televizní či rozhlasový přijímač. Přestože se minulá praxe určení poplatníků poplatku zdá spravedlivější, vedla ve skutečnosti k častému nepřiznání vlastnictví přijímačů, a tím ke zproštění se povinnosti poplatek platit.

Na jedné straně tak stály rodiny, které koncesionářské poplatky platily, a na druhé straně rodiny, které je neplatily, ačkoliv televizní či rozhlasový přijímač vlastnily a používaly. Od letošního roku poplatek hradí každá domácnost bez ohledu na to, zda televizi či rádio vlastní. Postačí totiž, že domácnost odebírá elektrickou energii. V případě České republiky se tak jedná o 99,9 % všech domácností.

Existuje však možnost, že se domácnost bude moci této povinnosti zbavit. Musí však podepsat čestné prohlášení, že žádný televizní či rozhlasový přijímač nevlastní. Pokud se však prokáže následně opak, rodina uhradí nejen dodatečně vyměřené dlužné poplatky, ale též pokutu 10 000,- Kč.

Poplatek tak již není spojen s úhradou za konkrétní služby, kdy si může občan zvolit, jestli ji využije nebo ne, ale stává se obecnou povinností každé domácnosti.

Tato úprava tak dává termínu "poplatku" zcela jiný obsah a přibližuje jej ke správnějšímu označení "daň," a v této souvislosti uvedená opatření vedou ke zvýšení daňového zatížení občanů České republiky. Nic na tom nemění ani fakt, že se jedná o zvýšení daní skryté.

Jak se od příštího roku změní výše koncesionářských poplatků?

Nutno dodat, že poslední "velké" zvýšení koncesionářských poplatků proběhlo v roce 1997, tedy před 7 lety, ačkoliv od té doby se inflace zvýšila o téměř 18 %.

V roce 2006 tak každá rodina zaplatila 1200 Kč ročně, tedy o 300 Kč více než dříve, na televizní vysílání a 540 Kč, tedy o 96 Kč více než dříve, za rozhlasové vysílání. Poplatky se tak pro každou rodinu zvýšily o téměř 400 Kč ročně.

O rok později se televizní poplatky opět zvýšily ze 100,- na 120,- Kč a v roce 2008 až na 135,- Kč. Do roku 2008 tak televizní poplatky vzrostou o  80 %! Toto zvýšení je tak dalším příspěvkem k vyššímu daňovému zatížení domácností v souvislosti s reformou veřejných financí.

Tzv. inflační doložka, se kterou počítal minulý návrh, se však do současné novely nedostala a tudíž bude k dalšímu případnému zvýšení třeba opět rozhodnutí parlamentu.

Jak se měnily televizní poplatky v minulosti:

Zvýšení televizních poplatků nebude zadarmo!

Díky vyšším koncesionářským poplatkům by měl rozpočet České televize překročit 5 mld. Kč. Na druhou stranu přijde veřejnoprávní televize do roku 2008 o všechny příjmy z reklamy.

Výjimku budou tvořit pouze jednorázové sportovní či kulturní přenosy. Reklama ve výši cca 1 mld. Kč, kterou v současné době ČT poskytuje, se tak přesune ke komerčním televizím. Zvýšení koncesionářských poplatků tak skutečně nebude zadarmo a vyšší příjmy ČT zaplatí všichni daňoví poplatníci nejen přímo ve zvýšených televizních poplatcích, ale ještě po druhé v možných vyšších cenách zboží, do kterých si společnosti započítají zvýšení nákladů na reklamu.

Protože Česká televize přijde definitivně o reklamu, budou si zbývající dva subjekty moci diktovat ceny za reklamní čas, který se výrazným způsobem omezí.

Zjednodušeně se dá též říci, že ve svých vyšších daních všichni uhradíme vyšší příjmy z reklamy pro komerční televize.

Koncesionářské poplatky za televizní vysílání ve vybraných zemích v Kč (rok 2006):

Česko 1 200 Kč
Německo 6 500 Kč
Polsko 502 Kč
Maďarsko 1 140 Kč
Slovensko 970 Kč
Itálie 3 000 Kč
Rakousko 7 370 Kč
Francie 3 900 Kč

zdroj:čsu

1955 15,-
1969 25,-
1991 50,-
1997 75,-
2006* 100
2007* 120
2008* 135

Prohledat jednotlivé výrazy - Poplatek za televizi a rádio je skrytou, stále rostoucí daní!

Poplatek , za , televizi , a , rádio , je , skrytou, , stále , rostoucí , daní! ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka