Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Poplatky ať neplatí jen děti a senioři, chtějí senátoři

21.01.2009, 14:30   |   Veronika Rodriguez (aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Naprosté zrušení všech poplatků u lékaře se pravděpodobně nekoná.

Podle toho, v jakém duchu se ve středu neslo jednáno zdravotního výboru Senátu, nebudou od dubna u lékaře platit jen děti do patnácti let a senioři nad pětašedesát let. Ostatním poplatky zůstanou. Limit pro chronicky nemocné se ale sníží z pěti na tři tisíce korun.

Návrh zákona, kterým poslanci socialistů a komunistů odhlasovali před Vánocemi úplný konec poplatků v Česku, proto pravděpodobně nevejde v platnost.

"Nic není zadarmo. A představa, že budeme páchat dobro, které nebude mít žádné náklady, je naprosto iluzorní," snažil se senátory na zasedání přesvědčit náměstek odcházejícího ministra Julínka Marek Šnajdr.

V každém vyspělém státě se pacient určitým dílem podílí na platbě lékařské péče, to by se podle něj mělo zachovat i v Česku. "Pokud bychom zrušili spoluúčast pacienta a přitom udrželi medicínu na špičkové úrovni, pravděpodobně bychom pak dostali Nobelovu cenu za ekonomii," vyjádřil se Šnajdr. Takový zdravotní systém ale podle něj nikdy nikdo nevymyslí.

Filipiová: Jsem ráda za tu otevřenost

Senátoři mu nakonec dali zapravdu. Z dvanácti přítomných se sedm vyjádřilo pro změny v zákoně, opozice se hlasování zdržela.

"Jsem ráda, že byli opoziční členové výboru tak vstřícní k diskuzi a návrh rovnou nezamítli. Vidím v tom jistý pokrok a jsem optimistkou. Otevírá to prostor dalšímu jednání, které se bude konat příští týden," řekla senátorka Daniela Filipiová, která by se měla ujmout ministerského křesla po Tomáši Julínkovi.

Schálení návrhu by podle ní mohli podpořit i "rebelové".

To, že je návrh se změnami průchozí i v Senátu, si myslí také předsedkyně výboru a občanská demokratka Alena Palečková. "Tento návrh budeme předkládat a snažit se, aby byl schválen," uvedla.

Poslanec ČSSD Jaroslav Krákora po jednání výboru deníku Aktuálně.cz řekl, že navržené změny pokládá za nedostatečné. "Budeme se ještě snažit do příštího týdne najít podporu pro své původní návrhy, tedy zrušení poplatků pro děti až do 18 let a důchodce starší 65 let," řekl.

Regulační poplatky ve zdravotnictví schválila vláda novelou zákona o zdravotním pojištění v květnu roku 2007.  Novela počítala s platbami za návštěvu lékaře, recepty a pobyt v nemocnicích.

Poslancům sociální demokracie ve Sněmovně se ale před Vánocemi loňského roku pdařilo poplatky úplně zrušit. Pomohli jim rebelové z vládních stran, kteří před hlasováním opustili svá místa. Opozice tak neměla problém slabou vládní koalici přehlasovat. Zrušení poplatků nyní řeší Senát.

Senátní výbor počítá s tím, že by se měly omezit platby pro děti do patnácti let a seniory. Měl by se snížit limit pro chronicky nemocné pacienty. Počítá také s úpravou poplatků v lékárnách.

Poplatek za recept by lidé platili jen tehdy, pokud by u léku nebyl doplatek. V případě, že by pacient musel doplácet, zdravotní poplatek 30 korun za položku už by odvádět nemusel.

Celý článek naleznete na serveru www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=627646

Prohledat jednotlivé výrazy - Poplatky ať neplatí jen děti a senioři, chtějí senátoři

Poplatky , , neplatí , jen , děti , a , senioři, , chtějí , senátoři ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka