Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Poplatky: Statisíce lidí budou platit i pod vládou ČSSD

23.10.2008, 08:16   |   Veronika Suchá   |   komentářů (0)

Obyvatelé Brna, Ostravy, Středočeši, kteří jezdí za lékařem do Prahy. To jsou příklady lidí, kteří budou přes předvolební sliby sociální demokracie dál platit u lékaře.

Zrušení poplatků se totiž týká jen nemocnic, které zřizuje kraj. A často jde jenom o třicetikorunové poplatky za běžné ošetření. Poplatky šedesát a devadesát korun budou pacienti platit sami i tady.

"Přijde mi to jako diskriminace. V našem kraji se odpuštění poplatků týká osmi krajských nemocnic, jedenácti dalších ne," myslí si náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast zdravotnictví Jiří Veverka.

Největší kritik poplatků David Rath oponuje, že krajské nemocnice jsou otevřené a ušetřit může každý. 

"Zrušení povinnosti platit poplatek u lékaře se bude týkat každého občana, bude záležet jenom na něm, zda se rozhodne využít péči v krajské nemocnici," říká o svém plánu David Rath.

Krajských nemocnic je ve středních Čechách pět: v Benešově, Příbrami, Kolíně, Kladně a v Mladé Boleslavi. Například v jihomoravském kraji zajišťuje osm krajských nemocnic třetinu lůžek.

Stoprocentně bez poplatků nebude nikdo

Stávající krajské samosprávy tvrdí, že poplatek občas bude muset zaplatit i pacient, který spadá pod krajskou nemocnici.

"Například fakultní nemocnice v Praze poskytují specializovaná vyšetření a úkony, takže je využivají všichni obyvatelé středočeského kraje," uvedl mluvčí kraje Martin Kupka.

Podobná situace může nastat i na Jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji. I tady poskytují špičkovou péči fakultní nemocnice v Brně a Ostravě, kde se poplatky budou platit dál.

"Jihomoravský kraj je zřizovatelem osmi nemocnic. Na území Brna žádná z nich není. To jsou státní či městská zařízení," říká mluvčí kraje Jiří Klement.

Oslovené kraje zatím nevědí, jak přesně bude systém převádění poplatků z pacientů na kraje fungovat, ani jestli se zavede všude, nebo jen tam, kde to slíbili krajští lídři ČSSD.

Co budou kraje platit? 30 korun, nebo i 90?

Ani šťastní pacienti, kteří se léčí v krajských nemocnicích, na tom nebudou všude stejně. Například David Rath jim slíbil zrušení třicetikorunových poplatků za vyšetření i devadesátikorunových za návštěvu pohotovosti. Severomoravský zástupce ČSSD Jaroslav Palas chce za lidi zaplatit jen třicetikorunové částky.

"Zatím je to právně a ekonomicky úplně nejasné. Vypadá to, že pro každého občana se bude muset vystavovat darovací smlouva pro účel poplatků. Nejspíš se to bude muset řešit po nějaké centrální dohodě mezi kraji, jinak vznikne šílený zmatek," říká náměstek Evžena Tošenovského pro oblast zdravotnictví Jiří Veverka.

Podle něj ale konkrétně na severu Moravy nebude možné vzít sedmdesát milionů na poplatky z oblasti zdravotnictví - bude nutné sáhnout do jiných kapitol.

David Rath nemá se zavedením poplatků starosti. Mechanismus bude schvalovat zastupitelsvo. Kontrolu nad tím, zda placení poplatků probíhá podle zákona, mají na starosti zdravotní pojišťovny.

"Jsem přesvědčen, že zdravotní pojišťovny nebudou chtít jít do konfrontace s krajem, v jehož čele budu stát já," říká Rath.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=619785

Prohledat jednotlivé výrazy - Poplatky: Statisíce lidí budou platit i pod vládou ČSSD

Poplatky: , Statisíce , lidí , budou , platit , i , pod , vládou , ČSSD ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka