Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Poplatky za doktora výrazně ohrožují důchodce!

20.03.2008, 00:00   |   MiR   |   komentářů (18)

Více než dva miliony důchodců pocítují především negativa daňových a sociálních reforem. Kvůli vyšším životním nákladům a novým poplatkům mohou přijít až o tisíce korun ročně.

Důchodci patří spolu se samoživitelkami a rodinami s malými dětmi k nejohroženějším sociálním skupinám. Téměř všichni důchodci jsou totiž závislí na platbách od státu v podobě důchodů. Jen velmi málo tedy mohou ovlivnit výši a růst svých příjmů.

Mohou si sice neomezeně přivydělat, často jim však v této možnosti brání nevyhovující zdravotní stav, častá nemocnost, či nezájem ze strany zaměstnavatelů.

Růst důchodů je nyní zaručen

Od ledna roku 2007 se díky rozhodnutí vlády zvýšily důchody průměrně o 500,- Kč, tedy o 6,2 %. Průměrný důchod se tak zvýšil z 8 190 na 8 690 korun. V přepočtu tak průměrný český důchodce dostal měsíčně cca 300 eur. I přes zvýšení na začátku letošního roku činil průměrný důchod pouze 40 % průměrné čisté mzdy.

V roce 2008 se pak průměrný důchod zvedl o pouhých 350,- Kč. I přes prokazatelné zvýšení životních nákladů, zavedení poplatků u lékaře a poplatků za recepty se důchody výrazně nezvýšily. Daňové změny spíše škodí.

Pokud důchodce není při svém důchodu zaměstnán, nebo nepodniká, pak se na jeho příjmu příznivě projeví možnost uplatnit slevu na dani za poplatníka od letošního roku. Dosud důchodci  slevu na dani ve valné většině případů uplatňovat nemohli.

Negativně se však na příjmech důchodců projevuje zvýšení spodní sazby DPH z 5 na 9 procent. Jelikož většina zboží a služeb pořizovaných důchodci je zařazena právě ve snížené sazbě, projevují se změny na zvýšení výdajů důchodců.

Jeden důchodce tak může kvůli zvýšení DPH přijít o 100 až 300,- Kč měsíčně, dle toho za jaké zboží a služby své příjmy utrácí.

TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

Valorizace už nebude povinná

Velmi negativním vlivem může být též uvažované zrušení povinností valorizace nejen sociálních dávek, ale i důchodů. Povinná valorizace totiž automaticky z roku na rok zvyšuje významným způsobem sociální výdaje státního rozpočtu, což je v rozporu se záměry vlády, která se naopak snaží růst sociálních výdajů zastavit.

U důchodů však jako u jediné dávky automatické valorizace zůstává. Nicméně částka nárůstu dochodu se proti lonskému roku výrzaně snižuje

Pokud by růst důchodů nepokryl ani inflaci, která je předpokládána ve výši 7 %, pak by se reálná kupní síla důchodců začala významně snižovat.

Vyšší doplatky a nové poplatky

Důchodci jsou navíc nejvíce ohroženi reformou zdravotnictví. Významně se jich totiž dotýkají vyšší doplatky u léků, které budou činit průměrně 150,- Kč ročně na jednoho občana ČR. U důchodců je však průměrná částka doplatků ještě mnohonásobně vyšší a lze ji odhadnout až na 500,- až 1000,- Kč ročně.

Díky přijetí zdravotnické reformy navíc musí důchodci platit 30,- Kč za 1 recept a 30,- Kč za návštěvu lékaře. Dle množství spotřeby léků a intenzity návštěv u lékaře, tak mohou zvýšené náklady činit až 1000,- Kč až 2 500,- Kč ročně.

Důchodci tak díky reformě pocítí nejen vyšší náklady spojené s vyšší DPH, ale také vyšší náklady na nájemné a další životní potřeby, současně jim další část důchodu ukrojí reforma zdravotnictví v podobě vyšší spoluúčasti a nových poplatků.

Celkem tak může důchodce s průměrným příjmem přijít oproti současnosti o 300,- Kč až 600,- Kč měsíčně.

Penzijní reforma, která je součástí dlouhodobých reforem se současných důchodců již nedotkne. V budoucnu se však čím dál více bude týkat dnešních třicátníků a částečně čtyřicátníků, kteří budou nuceni více si na důchod spořit. Na druhou stranu jim však bude toto zvýšení částečně kompenzováno snížením povinných odvodů.


T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci


Prohledat jednotlivé výrazy - Poplatky za doktora výrazně ohrožují důchodce!

Poplatky , za , doktora , výrazně , ohrožují , důchodce! ,

Poplatky za doktora výrazně ohrožují důchodce!

Platby za leky

Nevim proč by důchodci měli platit za leky 30 Kč, potřebuji 5 leku denně a přivy...

poplatky ve zdravotnictví

Je velmi smutné a tristní, že vláda plutokracie arogantním a zpupným způsobem do...

Vyhovovalo by, kdyby.....

JSEM V PRODUKTIVNÍM VĚKU A POPLATKY MĚ CO DO VÝŠE NETRÁPÍ, PROTOŽE MARODÍM MÁLOK...

polatky u lékaře

chtěl bych opravit omyl v článku - vlékárně se neplatí 30 kč za recept ale za lé...

Práce

Vážení, dobrý den. Nechtěl jsem se pouštět do žádné debaty, nebo se dotýkat rodi...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka