Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Poslanci chtějí zdražit dálniční kupon na 1 500 Kč

08.09.2008, 10:44   |   Jan Vaca (iDnes.cz)   |   komentářů (2)

Před pár dny ministerstvo dopravy definitivně oznámilo, že od ledna budou řidiči jezdit s elektronickými dálničními kupony. A ujišťovalo, že jejich cena zůstane stejná jako dnes - 1 000 korun. Jenže v parlamentu se objevil návrh tří poslanců, kteří chtějí roční poplatek zvýšit na 1 500 korun.

 

Původně ministerstvo předpokládalo, že si řidiči budou muset "krabičku" o velikosti 3 x 5 centimetrů koupit za 500 korun. Před pár dny oznámilo, že elektronický kupon dostane každý zdarma.

"Asi sto až dvě stě korun zaplatí jen lidé, kteří si zařízení s čipem pořídí třeba na týden. Po vrácení kuponu ale dostanou zálohu zpátky," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

S cenou za kupon to však může být ještě úplně jinak kvůli návrhu trojice poslanců. Argumentují, že hlavně letos prudce rostla inflace a v cenách kuponů by se to mělo projevit. "Ten návrh je předjednaný s ministerstvem dopravy," řekl lidovec Jan Kasal, který změnu navrhuje se dvěma poslanci za ODS.

Vedení ministerstva se však dušuje, že dálniční poplatky zvyšovat nebude. Naposledy se kupony zdražovaly loni, kdy se jejich cena zvedla o sto korun na současnou tisícovku.

"Ten poslanecký návrh znamená jen to, že se zvyšuje limit pro možnou úpravu poplatků. Ten je už nyní dvanáct set korun a stejně není využívaný," uvedl mluvčí Hanzelka.

"Přijde mi zvláštní, že ministerstvo nejprve prohlásí, že výrobní náklady na jedno zařízení s čipem jsou pět set korun a že si ho za tuto cenu budou muset řidiči koupit. Pak najednou ministerstvo oznámí, že krabička bude zadarmo, a o pár dnů později se objeví návrh na zvýšení dálničních poplatků," řekl Václav Špička z Autoklubu. 

Mýto pro více řidičů
Poslanecký návrh obsahuje ještě další změnu. Počítá s tím, že mýto začne od příštího roku platit mnohem více řidičů než dnes. Nyní mají tuto povinnost řidiči nákladních automobilů s hmotností nad 12 tun.

Od ledna by měli platit všichni, kteří jezdí s auty nad 3,5 tuny, což jsou různé typy větších dodávkových aut. Do mýtného systému by tak měli začít přispívat majitelé dalších 85 tisíc vozů.

Stát tak vydělá na výběru mýtného víc než dřív. Přesto se tento týden objevily informace, že příští rok bude provoz systému ztrátový a státní pokladnu to přijde asi na půl miliardy korun.

Přípravy na poslední chvíli
Elektronické kupony budou malé krabičky vybavené čipem, který bude možné dobíjet stejně jako kredit u mobilního telefonu. Zaplacení poplatků se bude kontrolovat přes mýtné brány, které už na dálnici jsou.

S přípravou novinky se teď horečně finišuje. "Máme poslední šanci, aby se zavedení elektronických dálničních známek stihlo. Do dvou týdnů dodáme do parlamentu novelu zákona, kterým se vše musí upravit," řekl včera mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Úpravu zákona chce ministerstvo prosadit s pomocí poslanců. Vláda už změnu projednávat nebude, aby zákon mohl vůbec od ledna příštího roku platit.

Elektronické čipy by se měly prodávat na stejných místech jako dosavadní kupony – tedy u benzinových stanic a možná i na poštách. Ministerstvo zatím oficiálně neoznámilo, kdo pro něj zhruba tři miliony elektronických kuponů vyrobí.

Podle dostupných informací to bude společnost Kapsch, která už nyní provozuje v Česku mýtný systém. Firma na jednání s ministerstvem už slíbila, že je schopná včas dodat potřebné množství elektronických kuponů.

"Výběrové řízení na dodavatele se stejně nebude vypisovat. Je to zakázka, která už předem byla určena pro Kapsch," řekl jeden ze zaměstnanců ministerstva dopravy.

Celý článek naleznete na portálu www.idnes.cz

http://ekonomika.idnes.cz/poslanci-chteji-zdrazit-dalnicni-kupon-na-1-500-kc-fr7-/ekonomika.asp?c=A080905_205432_ekonomika_abr

Prohledat jednotlivé výrazy - Poslanci chtějí zdražit dálniční kupon na 1 500 Kč

Poslanci , chtějí , zdražit , dálniční , kupon , na , 1 , 500 , ,

Poslanci chtějí zdražit dálniční kupon na 1 500 Kč

kupony

Velké množství slevových kupó;nů najdete také na novém webu http://slevovykupon....

Víme, jak ušetříte - http://www.ekupony.cz/

Víme, jak ušetříte - http://www.ekupony.cz/ Najděte elektronické i tisknutelné ...

Diskutovat

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka