Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Poslanci pustili do druhého čtení návrh důchodové reformy

13.03.2008, 11:31   |   Veronika Němcová (iDnes.cz)   |   komentářů (1)

Poslanci podpořili v prvním čtení vládní návrh důchodové reformy, kterou předložil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Češi by podle ní měli v budoucnu odcházet do penze v 65 letech a povinné pojistné by místo pětadvaceti let odváděli 35 let.

"Současný důchodový systém je nutné výrazně reformovat, neboť je dlouhodobě neudržitelný a vede k eskalaci značných deficitů," řekl ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Návrh prošel do dalšího čtení jen velmi těsně. Pro jeho zamítnutí se vyslovilo 89 poslanců. K tomu, aby neprošel, bylo zapotřebí 90 hlasů.

Novelou, se kterou nesouhlasí opozice ani odbory, se budou zabývat parlamentní výbory. Poslanci o ní rozhodnou na některé z příštích schůzí.

Ženy s jedním dítětem by s platností nového zákona ztratily možnost jít do důchodu dříve. Odcházely by do penze v 65 letech, stejně jako muži nebo bezdětné ženy. Možnost jít dřív do penze podle počtu dětí by měly mít nadále matky dvou a více potomků.

Důchodový věk by měl i nadále růst stejně jako dosud. U mužů by se každoročně zvedal o dva a u žen o čtyři měsíce.

 Odchod do důchodu podle vlády*
 muži, bezdětné ženy, ženy s 1 dítětem  65 let
 ženy se 2 dětmi  64 let
 ženy se 3 dětmi  63 let
 ženy se 4 dětmi  62 let
Zvýhodnění žen s dětmi se může ještě upravit, nejpozději do 30. 6. 2009

Muži dnes odcházejí do penze asi v 61 letech, bezdětné ženy v 60, matky podle počtu vychovaných dětí dřív. Podle plánů vlády by Sněmovna mohla normu o první etapě důchodové reformy odhlasovat do konce června, na podzim by ji mohl projednat Senát a podepsat prezident. Účinná by byla od ledna 2010.

Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. První etapu upravuje navrhovaný zákon. Ve druhé kabinet plánoval změny v připojištění. Třetí pak počítá s takzvaným opt-outem, tedy možností přesměrovat část odvodů do spoření u fondů, s čímž nesouhlasí sociální demokraté.

Podle dřívějšího Nečasova vyjádření na sobě jednotlivé části nejsou závislé. Připustil, že je všechny vláda nejspíš v tomto volebním období nestihne.

Celý článek naleznete na portálu www.iDnes.cz

http://ekonomika.idnes.cz/poslanci-pustili-do-druheho-cteni-navrh-duchodove-reformy-pap-/ekonomika.asp?c=A080312_112111_ekonomika_vem

Prohledat jednotlivé výrazy - Poslanci pustili do druhého čtení návrh důchodové reformy

Poslanci , pustili , do , druhého , čtení , návrh , důchodové , reformy ,

Poslanci pustili do druhého čtení návrh důchodové reformy

Duchody

Pani poslanci Senatoři atd... Vy si mužete prdět na židli do 100 ky let ale těm ...

Diskutovat

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka