Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Potraty po lidovecku. Vzniknou profesionální otcové?

11.04.2008, 00:24   |   Martina Macková (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Ve vládě se rozhořel další zdravotnický spor: Lidovci chtějí přísněji regulovat potraty. Pro ODS je to nepřijatelné - varuje, že návrhy křesťanských demokratů odstartují vznik "profesionálních otců na inzerát".

Oč přesně jde?

Zákonodárci z KDU-ČSL požadují, aby se umělé přerušení těhotenství mohlo provést jen se souhlasem otce. Lékaři by jej navíc směli provést (pokud zdravotní stav ženy nevyžádá jinak) jen do dvanáctého týdne těhotenství. 

"Nebylo by tam sice právo veta, ale v některých případech, kdy se s tím žena ani nesvěří a jde na potrat, by na ni mohl působit její partner, aby to nedělala," řekl pro Mf Dnes Jiří Carbol, šéf lidovecké odborné zdravotnické komise.

U žen do 18 let by s potratem museli souhlasit rodiče.

Lidovci také nechtějí, aby osaměle žijící žena měla právo požádat o umělé oplodnění.

Triky a fiktivní otcové

Dnes platí, že potrat je možné provést bez časového omezení, pokud je ohrožen život matky nebo těžce poškozen plod. Lidovci by rádi dobu pro potrat ze zdravotních důvodů zkrátili na maximálně osmnáct týdnů.

Poslanec a lékař Boris Šťastný (ODS) míní, že kdyby lidovecký návrh prošel, vedlo by to k potratovým trikům. "Jít či nejít na umělé přerušení těhotenství je svobodné rozhodnutí matky. Když neuvede otce, musela by jít na genetické testy. V této době se ještě nedá doložit, kdo je otcem,"  řekl Aktuálně.cz poslanec.

"Může to být tedy jakýkoliv soused nebo kdokoliv. Aby měly klid, budou je ženy hledat třeba na inzerát, aby jim podepsali souhlas s potratem. Tak nám tady vznikne živnost profesionální otec," soudí místopředseda výboru pro zdravotnictví Šťastný.

Testy na určení otcovství se v Česku provádí až po narození dítěte - kvůli etice i doporučení Světové zdravotnické organizace. Dřívější zkoušky jsou ale možné.

"Z biologického pohledu je reálné určit otcovství už mezi jedenáctým a čtrnáctým týdnem, pokud jsou k dispozici oba vzorky. Ale nevyužívá se to," potvrdil přednosta Ústavu lékařské genetiky a setální medicíny olomoucké Fakultní nemocnice profesor Jiří Šantavý.

Podle něj i nový zákon o zdraví umožní prenatální vyšetření pouze v případech, kdy je podezření na vývojovou vadu plodu, která by vedla k těžkému postižení.

Překvapená ODS

Návrh lidovců překvapil ODS, která tvrdí, že o něm dodneška nevěděla.

"V rámci expertní skupiny K9 k zdravotní reformě zazněl požadavek KDU-ČSL neměnit nic na stávajícím stavu, což se zdálo být přijatelným kompromisem. Je nepřijatelné, pokud by tímto podmiňovali schválení zdravotních reforem," řekl Šťastný.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=602157

Prohledat jednotlivé výrazy - Potraty po lidovecku. Vzniknou profesionální otcové?

Potraty , po , lidovecku. , Vzniknou , profesionální , otcové? ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka