Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Pozor na krádeže v internetovém bankovnictví

08.05.2012, 19:23   |   Ivana Hunkařová   |   komentářů (0)

Minulý týden pronikl do médií veliký skandál. Týkal se krádeží identit klientů internetového bankovnictví. Poškozeny byly desítky až stovky klientů internetových bank, jako je mBank, AirBank, Equa bank nebo Zuno Bank. Nejvíce problémových účtů zaznamenala podle Hospodářských novin právě mBank.

 

mBank je ve správním řízení

Podle slov mluvčí mBanky Ivany Buriánkové, kterou citovaly Finanční noviny, je banka skutečně ve správním řízení a to s Ministerstvem financí. Hlavním důvodem však nejsou problémové účty, nýbrž podezření na praní špinavých peněz na několika účtech, otevřených pravděpodobně na základě podvodně získaných dokladů totožnosti. Takovýchto účtů bylo údajně celkem 14. Díky svým kontrolním mechanismům a monitorovacím systémům je banka odhalila, prostředky na nich zablokovala a věc ohlásila příslušným orgánům.

 

Chystá se změna zákonu

Ministerstvo financí plánuje kvůli podvodům změnit zákon. Milan Ciler, ředitel Finančního analytického útvaru Ministerstva financí, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz, se k problému vyjádřil následovně: "Vzniklou situaci považujeme za velmi znepokojující, intenzivně ji sledujeme, analyzujeme a snažíme se o odhalení co největšího počtu takových podvodných jednání."

 

Pokusy o praní špinavých peněz jsou na denním pořádku

Se zmíněným problémem se však potýká prakticky každá banka, která internetové bankovnictví nabízí. Mluvčí Air Bank Rostislav Kocman uvedl: „Máme software, který potenciálně nebezpečné účty aktivně vyhledává. Pár takových možných případů jsme identifikovali a hned o tom informovali Finanční analytický útvar."

 

Jakým způsobem k podvodům dochází?

Hospodářské noviny uvádějí dva způsoby podvodu při zakládání online účtu: "Buď podvodník obelstí kurýra, který rozváží smlouvy k účtům založeným přes internet, nebo pod falešnou záminkou půjčky vyláká z klienta osobní údaje a kopii dokladů, na které si účet založí. Obelhaného člověka následně přesvědčí, aby na nový účet poslal minimální platbu ze svého běžného účtu, třeba jen korunu. Tím účet ověří. Slíbenou půjčku nedostane, ale protože ho vše stálo jen korunu, dál nic neřeší. A podvodníkovi zůstane účet. Lidem, na jejichž jméno jsou účty vedeny, by mohla hrozit i exekuce. A to v případě, kdyby si podvodník na falešný účet vzal úvěry nebo objednal služby, které by nezaplatil.“

Prohledat jednotlivé výrazy - Pozor na krádeže v internetovém bankovnictví

Pozor , na , krádeže , v , internetovém , bankovnictví ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka