Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Práce v Německu: jsou podmínky vždy výhodné?

13.06.2008, 02:31   |   Las   |   komentářů (0)

Německo, jako nejbohatší sousední stát, přitahuje velké množství našich občanů, kteří zde hledají příležitost zaměstnání. Není pu, v Německu si lze vydělat až 5 násobek naší průměrné mzdy. Jak složité je získání a vyřízení práce v Německu? Skutečně se námaha vyplatí?

Tolik očekávaný vstup České republiky do Evropské unie rozhodně neulehčil vstup našich občanů na německý pracovní trh. Spolková republika Německo se rozhodla z obavy o rovnováhu svého pracovního trhu zavést tzv. přechodné období pro volný pohyb pracovních sil.

Délka tohoto období může trvat maximálně 2 a 3 a 2 roky, celkem tedy až 7 let a lze předpokládat, že se Německo bude snažit využít jeho maximálního prodloužení.

Po dobu přechodného období platí pro občany České republiky na německém pracovním trhu téměř stejná pravidla, jaká platila před vstupem ČR do EU. K tomuto rozhodnutí vedla Německo především hospodářská situace a vysoká nezaměstnanost. Tedy strach z toho, že pracovní trh zaplaví levnější pracovní síla, a to právě z České republiky, Slovenska a Polska.

V současné době je zřízená expertní skupina EU, která má za úkol prozkoumat opodstatnění restrikcí vůči novým členským zemím právě v oblasti pohybu pracovních sil.

V případě, že by omezení na trhu pracovních míst byla neopodstatněná, mohl by se trh pracovních sil pro naše občany a občany ostatních nových členských zemích uvolnit již od května příštího roku. Zatím jsou pro naše občany k dispozici jen tyto možnosti, jak zde legálně pracovat.

"Green card program"

Zde se jedná o speciální program spolkové vlády, který je určen pro odborníky IT. V případě, že žadatel předloží vysokoškolský diplom a příslib německého zaměstnavatele, že minimální mzda bude činit 50.000 EUR ročně, mu bude pracovní povolení vydáno během tří až čtyř pracovních dnů.

Doba pracovního povolení je ale omezena na pět let a žadatel zde může pobývat s celou svou rodinou. Další informace k tomuto programu lze získat na www.workpermit.com

Au-pair 

K této činnosti musí mít občané ČR vízum a v době podání žádosti nesmí být starší než 24 let. Au-pair smí pracovat v rodinách, jejichž mateřským jazykem je němčina. Práce au-pair je omezena na maximálně pět hodin denně , tedy na 25 hodin týdně. To vše po dobu jednoho roku.

K žádosti o vízum je třeba přiložit zvací dopis nebo smlouvu s rodinou, ve které bude pracovat. Vydání víza trvá maximálně tři měsíce. Seznam au-pair agentur naleznete na www.zacatek.cz

Pendleři  

O speciální druh pracovního povolení mohou žádat občané ČR žijící v příhraničních oblastech. Pendleři se ale musí každý den vracet do České republiky a mohou zde pracovat jen dva dny v týdnu. Toto pracovní povolení udělují místní pracovní úřady v Německu podle situace na lokálním pracovním trhu.

Studentské brigády

Studenti vysokých škol mají možnost v Německu pracovat až tři měsíce v roce bez pracovního povolení. Brigáda musí být zprostředkována přes ZAV, jejíž partnerskou organizací v ČR je agentura Servus. Žádat o tuto brigádu je možné vždy do 31. ledna roku, kdy bude brigáda vykonávána.

Jazykové zdokonalování 

Ve Spolkové republice Německo smí každý rok vykonávat práci určité množství občanů ČR za účelem zlepšení svých jazykových znalosti nebo dalšího vzdělávání. Počet pracovních povolení je dán smlouvou mezi ČR a SRN. Maximální počet pracovních povolení tohoto druhu je 1.400 ročně.

Doba zaměstnání nesmí být delší než osmnáct měsíců a věk zaměstnaného musí být mezi 18 a 40 lety. Žádosti vyřizují Úřady práce v ČR a vydání víza trvá tři dny.

Mini-job 

Zavedením tzv. mini-jobů je snaha odbourat nelegální zaměstnávání zahraničních pracovníků na takových místech jako jsou například pomocnice do domácnosti. Mini-joby jsou omezeny příjmovou hranicí 400 euro měsíčně.

Z této mzdy se odečítá pouze 5% na důchodové pojištění a další 2% jako paušální daň. Zaměstnavatel platí 12% paušální daně ze mzdy. Mini-job může být i jako krátkodobý vedlejší pracovní poměr při hlavním pracovním poměru.

Zdanění, životní náklady a průměrné mzdy

Zdanění u zaměstnanců je progresivní a pohybuje se mezi 38 až 58% z hrubé mzdy (nevztahuje na Mini-joby). Mini-joby jsou daněny 2% jako paušální daň. Životní náklady v Německu se pohybují v minimální výši 500 - 600 EUR měsíčně.

Průměrná výše měsíční mzdy (EUR) 

Průmysl 2.650
Zemědělství 2.400
Komerční sféra 3.100
Au-pair kapesné (maximální) 200

Důležité instituce, kde lze získat další informace

Spolková centrála pro zprostředkování práce, Zentralstelle für Arbeitsvermittlung (ZAV): www.arbeitsamt.de

Agentura Servus, mail: srn@servus.cz, www.servus.cz.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, www.mpsv.cz.

Německé velvyslanectví Praha, www.deutsche-botschaft.cz

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Práce v Německu: jsou podmínky vždy výhodné?

Práce , v , Německu: , jsou , podmínky , vždy , výhodné? ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka