Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Právníci varují Julínka: S reformou narazíme na Brusel

27.02.2008, 10:12   |   Petr Holub (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julinek (ODS) chce změnit pojišťovny i velké nemocnice na akciové společnosti. Uvést tento krok do souladu se směrnicemi Evropské unie je však neobvyklý a obtížný úkol.

Prakticky celé úterý jej řešili právní experti z legislativní rady vlády. Sedm zákonů, které Julínkova reforma obsahuje, nakonec večer poslali "do dalšího kola" - tedy k projednání ministrům.

Ovšem s douškou, že se nepodařilo vyřešit některé zásadní problémy. Jaké - to sdělí ministři Julínek a Cyril Svoboda (KDU-ČSL) na mimořádné tiskové konferenci ve středu.

I když debata o Julínkově reformě probíhá v utajení, redakci Aktuálně.cz se přesto podařilo zjistit, že hlavní překážkou je rozpor s evropskými přepisy.

Podle Evropy kočkopes

Evropská unie totiž od sebe striktně odděluje veřejné a soukromé instituce. Ty soukromé jsou vystaveny konkurenci ze všech členských zemí unie a nemají nárok na veřejnou podporu, s jejich akciemi se ovšem může obchodovat a mohou vytvářet zisk.

Veřejné instituce mohou nejen dostávat státní dotace, stát jim může příjmy dokonce zajistit zákonem. Na druhé straně však podléhají přísné státní regulaci a musí zajišťovat veřejné služby bez ohledu na to, jak si je občan předplatil.

Julínek ovšem chce vytvořit ze zdravotních pojišťoven akciové společnosti, které budou na jedné straně podléhat státnímu úřadu, budou mít příjmy zajištěny zákonem a budou chráněny před zahraniční konkurencí, na druhém straně budou smět vytvářet zisk a s jejich akciemi bude možné obchodovat.

Také univerzitní nemocnice mají plnit veřejné povinnosti, například vychovávat mladé lékaře a věnovat se náročné medicíně, na druhé straně nebudou mít nárok na veřejnou podporu a budou si konkurovat s ostatními nemocnicemi.

Ministři to chtějí vysvětlit

Od této námitky znalců evropského práva se odvíjí výtky jednotlivých českých ministrů. Ujasnit status akciových zdravotních pojišťoven žádají ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a jeho kolega z vnitra Ivan Langer (ODS).

Proto požadují připravit ještě osmý zákon, který by byl o transformaci pojišťoven na akciové společnosti. Z něho by mělo být jasnější, jak to vlastně Julínek myslí.

Akciovky nepovažuje za vhodný model pro univerzitní nemocnice ministr školství Ondřej Liška. Převzal argumentaci rektorů a doporučuje vytvořit z fakultních nemocnic veřejné společnosti "sui generis" podle vzoru samotných univerzit.

Kritici chtějí od Julínka analýzu situace v ostatních zemích Evropské unie. Podle ní by bylo možné posoudit, jestli není navrhovaná reforma příliš odvážným experimentem.

Kalousek navíc požaduje, aby kolega Julínek vysvětlil, odkud chce vzít peníze na transformaci pojišťoven.

Nový druh přerozdělení

Nestěžují si jen znalci bruselského, ale rovněž českého práva. Těm vadí druhý zásadní krok reformy, který zasahuje do přerozdělení zdravotnických financí.

Zdánlivě jde jen o slovíčka. Podle Julínkova návrhu nebude občan platit pojišťovnám "pojistné", ale "odvody". Vybrané "odvody" půjdou na společný účet pojišťoven, odkud se jako dosud přerozdělí mezi pojišťovny podle rizika jejich pojištěnců. Teprve konečné částky, které dostanou pojišťovny, se nazývají "pojistným".

Přejmenování není z Julínkova pohledu samoúčelné. Nad částkou, která půjde jako "pojistné" konkrétního pojištěnce ze společného účtu pojišťoven, bude moci klient se svou pojišťovnou uzavírat smlouvu. Ve smlouvě se pojišťovna pojištěnci zaváže, jaké služby mu bude poskytovat.

Fakticky půjde o soukromé peníze pojištěnce, o jejichž využití se dohodne se soukromou pojišťovnou.

Celý článek naleznete na zpravodajském portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=522400

Prohledat jednotlivé výrazy - Právníci varují Julínka: S reformou narazíme na Brusel

Právníci , varují , Julínka: , S , reformou , narazíme , na , Brusel ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka