Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Předčasné splacení hypotéky vám může ušetřit statisíce

04.01.2011, 17:05   |   MiR   |   komentářů (1)

Nejčastěji si tak klienti pořizují hypoteční úvěry s dobou splácení 15, 20 či 30 let.

Jedná se o velmi dlouhé platební období, kdy se v průběhu doby může změnit mnoho okolností, které tu nebyly, když si klient o hypoteční úvěr žádal. Mnoho lidí si hypotéku pořizuje z důvodu momentálního nedostatku financí na pořízení nemovitosti. A to již s úmyslem tento úvěr předčasně splatit.

Bohužel však neví, kdy se tak stane a kdy jim jejich finanční situace dovolí úvěr doplatit nebo splatit mimořádnou vysokou splátku.

Dlouhá fixace vám může zabránit splatit dříve

Nevýhodou hypotečních úvěrů tak může být právě problém při mimořádném splácení hypotečního úvěru, kdy musí klient čekat, až mu vyprší doba fixace. V současné době je nejčastější sjednávaná doba fixace 5 let. 

Tato doba sice dává klientovi jistotu stejných splátek a stejné úrokové sazby po fixační dobu, nicméně mu zabraňuje a ztěžuje úhrady mimořádných splátek či dřívějšího doplacení hypotéky. Proto v případě, že máte v úmyslu úvěr předčasně splácet, sjednávejte si dobu fixace co nejkratší.

Často se však čekání na možnost mimořádné splátky stejně nevyhnete.

Pokud se totiž budete snažit splatit hypotéku dříve, může vás banka sankcionovat např. pokutou, nebo požadavkem na doplacení úroku do konce fixační lhůty.

Některé hypotéky lze splatit hned. Je třeba srovnávat

U některých bankovních ústavů, které přišly na trh později, jako je tomu např. u mBank, stavebních spořitelen a dalších bank, které tuto možnost nabízejí, máte možnost mimořádných splátek či předčasného splacení, kdykoliv to pro vás bude výhodné.

I u hypotečních úvěrů totiž tyto banky nabízejí možnost jejich doplacení, a to bez sankcí a poplatků. Je však třeba dobře srovnávat nabídky při žádosti o hypotéku, která z bank možnost předčasného splacení skutečně výslovně nabízí.

#anketa

Další možností jsou stavební spořitelny

Další možností může být úvěr od stavebních spořitelen. Výhodou úvěrů ze stavebního spoření je fakt, že na celou dobu splácení máte zajištěnu pevnou úrokovou sazbu.

Nutno však říci, že tato sazba je obvykle vyšší, než je tomu u hypoték s krátkodobou fixací. Můžete ovšem kdykoliv platit mimořádné splátky, či kdykoliv splatit celý úvěr bez sankcí. Nejste tak vázáni na podmínku uplynutí určité doby k tomu, aby jste mohli splatit úvěr, kdykoliv je to pro vás výhodné.

Předčasným splacením hypotéky můžete ušetřit

Předčasné splacení, pokud se tak děje bez sankcí a poplatků, může být pro mnoho lidí velmi výhodné. V situaci, kdy získají peníze například z podnikání, z prodeje nemovitostí, darem apod., tak mohou hypoteční úvěr okamžitě doplatit, a zbavit se tak úvěrového zatížení a zatížení úroky.

Často se proto vyplatí úvěr předčasně doplatit, než mít peníze na běžném účtu, kde je úroková míra mnohokrát nižší. Roční úspora až 5 % z hodnoty spláceného úvěru, který může být i v milionech korun, je tak pro mnoho lidí podstatná.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

Prohledat jednotlivé výrazy - Předčasné splacení hypotéky vám může ušetřit statisíce

Předčasné , splacení , hypotéky , vám , může , ušetřit , statisíce ,

Předčasné splacení hypotéky vám může ušetřit statisíce

Pozor na vlastnosti uveru

Pred predcasnym splacenim si prostudujte vlastnosti vaseho uveru. Vetsina absolv...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka