Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Premiér si nedovede představit, že by sKarty nebyly dobrovolné

20.11.2012, 09:03   |   Bankovnipoplatky.com   |   komentářů (0)

Premiér Petr Nečas (ODS) si nedovede představit, že by používání nových sociálních karet nebylo dobrovolné. Podle něj byla dobrovolnost koaliční podmínkou a vláda byla smlouvou na karty "trošku podfouknuta". Předseda vlády věří, že se s Českou spořitelnou, která systém provozuje, podaří dohodnout na změnách. Řekl to po uvedení nové ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09) do úřadu. Müllerová ČTK řekla, že se spořitelnou, kritiky karet i s politiky chce začít jednat hned příští týden. V ZÁVĚRU ČLÁNKU NALEZNETE STANOVISKO BP.COM.

"Nedovedu si to představit jinak, než že by to bylo dobrovolné (používání sKaret)," uvedl premiér. Povinně by se měly karty podle něj používat jen při podezření na zneužívání peněz od státu, a to u dávek v hmotné nouzi. Ministerstvo práce uzavřelo letos v lednu na sKarty smlouvu na 12 let s Českou spořitelnou. Podepsal ji bývalý první náměstek Vladimír Šiška, který je obviněn z podplácení při jedné ze zakázek. Kvůli Šiškově kauze odstoupil z funkce ministra práce Jaromír Drábek (TOP 09), kterého dnes Müllerová nahradila.

.

VŠE O SKARTÁCH ZDE!

.

Podle premiéra se na dobrovolnosti dohodla koalice a tato podmínka je ukotvena i v legislativě, byla ale "nesmírně rafinovaně obcházena" ve smlouvě se spořitelnou, která prý byla uzavřena bez vědomí politiků. O konkrétním znění smlouvy vláda nebyla informována, dodal ministerský předseda. Podle kontraktu by mělo přes sKarty protéct 98 procent všech dávek a podpor a banka očekává, že by se tak mohly v budoucnu vyplácet i důchody a převádět peníze dalších úřadů. "Vláda a koalice byly trošku podfouknuty tou smlouvou, protože bylo podmínkou - dokonce řeknu podmínkou ODS jako jedné z koaličních stran, že sKarta bude dobrovolná," uvedl Nečas. Věří, že provozovatel systému bude mít zájem se státem se dohodnout. "Koneckonců sKarta není jediná obchodní transakce, která je zajímavá pro jakoukoliv finanční skupinu, takže určitě nebude chtít mít rozladěné vztahy s vládou a se státem,"podotkl premiér.

.

Podle bývalého ministra práce Drábka ale v koaliční smlouvě, ani v programovém prohlášení vlády nic takového o kartách není. "Legislativní úprava byla přijata koaliční dohodou v sociálním výboru Poslanecké sněmovny," sdělil ČTK Drábek. Müllerová po svém nástupu do úřadu prohlásila, že vyřešení záležitosti s sKartami považuje za jednu z priorit. ČTK řekla, že jednání s bankou i se zástupci postižených, seniorů i s politiky zahájí hned příští týden. Podle ní ministerstvo nyní smlouvu vyhodnocuje. Bude potřeba "především politické rozhodnutí", dodala nová šéfka resortu práce. ČTK už dřív řekla, že s vypovězením smlouvy se spořitelnou se ale nepočítá.

.

NOMINUJTE SVŮJ ABSURDNÍ POPLATEK DO NAŠÍ ANKETY!

.

Ministerstvo se ve smlouvě zavázalo, že se bude maximálně snažit o to, aby se po 12 let karty nezrušily či se přes ně neomezilo vyplácení dávek. Má také "vynaložit maximální úsilí", aby se karta využívala i u penzí či při poskytování peněz dalšími úřady. V budoucnu by mohla sloužit i jako průkaz zdravotního pojištění. Pokud by spořitelna musela systém dlouhodobě dotovat, má právo jednat s ministerstvem o kompenzaci nákladů. Smlouva výslovně neuvádí, zda a jakou by případně muselo ministerstvo při stopnutí projektu platit náhradu. Podle rady postižených a lidovců by za ukončení mohly Česku hrozit soudy a arbitráže. Sociální karty, přes něž mají potřební dostávat pomoc od státu, kritizují opozice, odbory i rada postižených. Žádaly zastavení jejich vydávání. Výhrady měl i ombudsman. Případem se zabývá antimonopolní úřad či úřad na ochranu osobních údajů.

STANOVISKO BP.COM:

"Upřimně? Nevíme, co si máme o tomto prohlášení premiéra Petra Nečase myslet. Jakkoliv je naprosto v souladu s tím, o čem již téměř rok na webu www.bankovnipoplatky.com píšeme a na co vehementně upozorňujeme, a sice že sKarta je příkladem možná dobrého nápadu, který je však v českých podmínkách typicky přeměněn v kočkopsa, je nepochopitelné, že tak silný názor z úst předsedy vlády zaznívá až nyní. Proč? Je to jednoduché: Všechny smlouvy jsou podepsány, placky s nápisem sKarta jsou vytištěny a Česká spořitelna je jakožto vítěz soutěže začíná distribuovat. Do již tak zmatečné situace se vnese ještě větší zmatek, který nepomůže ani klientům, ani vládě, prostě nikomu. To nám hlava nebere..."

Prohledat jednotlivé výrazy - Premiér si nedovede představit, že by sKarty nebyly dobrovolné

Premiér , si , nedovede , představit, , že , by , sKarty , nebyly , dobrovolné ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka