Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Probudíme trh s bydlením, řekly si banky a zlevňují hypotéky

27.04.2010, 06:56   |   Aleš Rod   |   komentářů (0)

Oživení trhu? Půjde to ztuha

Ačkoliv české banky v loňském roce realizovaly rekordní zisky, s aktivitou svých klientů na hypotečním trhu nejsou spokojené. V roce 2009 poklesl objem poskytnutých hypoték meziročně o 39 % (73,85 mld. Kč). Ekonomická krize se podepsala pod změnu chování spotřebitelů. Ti odkládají nákupy statků dlouhodobé spotřeby s vyšší elasticitou poptávky, mezi které je možné řadit i nákup lepšího bydlení. "Velmi mírné oživení poptávky klientů čekáme spíše v druhé polovině roku," potvrdil pro HN Radko Belada, šéf marketingu pro retailové bankovnictví Komerční banky. Bankovní domy však chtějí podnítit prodej hypotečních úvěrů za každou cenu a co nejrychleji. Je to logické, musí někde umisťovat svá nabytá aktiva. A proto výrazně snižují sazby.

Levnější sazby všude, kam se podíváte

Jak jsme již informovali, do zlevnění hypotečních úvěrů se pustilo hned několik bankovních domů. Například GE Money Bank snížila úrokové sazby u hypoték s tříletou i pětiletou fixací, a to na 4,69 % p.a.. mBank prezentuje jako největší lákadlo hypotéku s variabilním úrokem, kterou lze pořídit za 4,24 % ročně. UniCredit Bank nabízí hypotéku s pohyblivou sazbou, která je odvozena od jednoměsíční úrokové sazby PRIBOR a zahrnuje navíc marži banky. Sazba (tudíž i splátky úvěru) jsou odvislé od pohybu PRIBORu a mohou se měnit jednou za měsíc. Od dubna je tento úvěr možné čerpat již za 3,93 procenta, přičemž kombinací s dalšími bankovními produkty (pojištění proti možnosti nesplácet na pět let, jednorázovému uhrazení 2,5 % z pojišťované částky) je možné úrokovou míru snížit až na bezkonkurenčních 3,63 %. Tato nabídka je časově omezená, pak bude zlevněný úrok pouze 3,78 %.

Komerční banka zlevňuje hypotéky do 85 % hodnoty zastavené nemovitosti, sazby začínají na 4,65 %. Wüstenrot nabízí od 22. března do 14. května akci na hypotéky s jednoletou fixací, úvěr na 70 % zastavené nemovitosti pořídíte od 4,45 % ročně.

Nejnověji se do zlevnění hypotečních úvěrů pustila Česká spořitelna. V rámci její jarní nabídky mohou klienti čerpat úvěry se zvýhodněnou sazbou, a to již od 4,49 procenta ročně.

„Zvýhodněním hypoték chceme dát další impuls k oživení zájmu o hypotéky,“ komentuje opatření Tomáš Halla, ředitel odboru úvěrů na bydlení a podnikání České spořitelny.

„Naše Ideální hypotéka poskytuje klientovi nejen výhodnou sazbu v daném okamžiku, ale také vysokou míru jistoty do budoucna. Jistotu při splácení klient získá, pokud si sjedná pojištění schopnosti splácet. Další snížení sazby klientovi zajistí garance úrokové sazby v průběhu celého splácení hypotéky, tedy nejen u první fixace – takovou garanci klient dostane, pokud zvolí Ideální hypotéku s úrokovým zvýhodněním,“ dodává Halla.

Žadatelé o hypotéku navíc mohou získat standardní slevu 1 % po celou dobu splácení poloviny úvěru, pokud zvolí úvěr s pojištěním schopnosti splácet se splatností 20 let a pětiletou fixací. V nabídce je navíc sjednání zdarma, on-line ocenění nemovitosti přímo v pobočce a čerpání úvěru až do 3 měsíců od podpisu smlouvy. Tím však výčet nekončí, klient může dosáhnout i na další zvýhodnění – banky jsou ochotny zájem o jejich služby štědře odměňovat.

Ostatní ústavy zatím vyčkávají, ovšem lze předpokládat, že činy konkurentů je nenechají netečné a my se dočkáme dalších pobídek pro úvěruschopné klienty.

Nové hypotéky

Některé banky se rozhodly přilákat klienty i nabídkou inovovaného typu hypotečních úvěrů. Například v Raiffeisenbank cílí na bonitnější klienty, kterým budou nabízet tzv. offset hypotéky. Jejich přínos je v tom, že klient může dosáhnout na velmi výhodnou sazbu kombinací hypotéky a spořícího účtu.

Princip je v tom, že banka počítá úroky pouze s částky, která převyšuje vypůjčené peníze s ohledem na prostředky uložené v bance, přitom hodnota splátek se mění podle toho, jak se mění zůstatek na účtu klienta (hypotéka 2,5 milionu Kč, prostředky na účtu 1 milion Kč, úroky počítáme z rozdílu, tj. 1,5 milionu Kč).

Peníze na účtu má klient kdykoliv k dispozici, přičemž produkt počítá i s mimořádnými splátkami úvěru. Cílí spíš na movitější klienty, jak potvrdil HN i Tomáš Kofroň, mluvčí banky: "Hypotéka je určena bonitnějším klientům, minimální úvěr je totiž dva milió;ny korun. Může oslovit asi 10 až 30 procent prémiových klientů, což jsou lidé s příjmem nad 25 tisíc měsíčně." Offsetovou hypotéku však najdeme také v nabídce mBank.

Jak si naše banky stojí v praxi?

Výše úrokových sazeb záleží vždy na souběhu několika okolností a ne vždy se lákavé sazby z reklam objeví také na vaší hypoteční smlouvě. O tom se můžeme přesvědčit z produktového srovnání základních hypotečních úvěrů na nákup nemovitosti u jednotlivých bank, které jsme provedli. Charakteristiky modelového příkladu jsou uvedeny v tabulce č. 1. K výpočtům byly použity hypoteční kalkulačky a ceníky uvedené na internetových stránkách bank:

Nemovitost

2 500 000 Kč

Vlastní prostředky

100 000 Kč

Výše hypotečního úvěru

2 400 000 Kč

Splatnost

25 let

Fixace

3 roky

Náš průměrný klient kupuje nemovitost za 2,5 milionu Kč, přičemž 100.000 Kč je schopen splatit v hotovosti. To znamená úvěr ve výši 96 % hodnoty nemovitosti. Požadovaná splatnost je 25 let s fixací úrokové sazby na 3 roky. Klient je ochoten doložit svůj příjem.

O tom, jak si vedly vybrané banky na tuzemském trhu, se můžeme přesvědčit v následující tabulce č 2.

Banka

Sazba

Měsíční splátka

Fix (roky)

GE Money

4,49%

11 448 Kč

3

LBBW Bank CZ

4,59%

12 707 Kč

3

UniCredit Bank

4,64%

12 063 Kč

3

KB

5,50%

14 738 Kč

3

Raiffeisenbank

5,69%

15 012 Kč

3

Volksbank

6,29%

15 792 Kč

3

Poštovní spořitelna

6,49%

16 190 Kč

3

ČSOB

6,49%

16 190 Kč

3

Hypoteční banka

6,49%

16 190 Kč

3

Nejlépe se v žebříčku umístily GE Money Bank, LBBW Bank CZ a UniCredit Bank, avšak tyto banky nám nabídly nižší objem prostředků, než který by stačil na nákup požadované nemovitosti. V GE Money Bank nabídli pouze 80 % hodnoty nemovitosti (2 mil. Kč), LBBW Bank CZ 90 % (2,25 mil. Kč) a UniCredit Bank 85 % ceny nemovitosti (2,125 mil. Kč). Od toho se samozřejmě odvíjí nižší úrokové sazby a nižší výše měsíční splátky.

Požadovanou hodnotu hypotéky tak za nejvýhodnějších podmínek nabídla Komerční banka, která nám potřebných 2.400.000 Kč na 25 let půjčila za 5,5 % ročně. Raiffeisenbank poskytuje vyšší úrokovou sazbu, která se promítne do vyšších měsíčních splátek o 274 Kč. U Volksbank by se oproti Komerční bance měsíční splátka prodražila o více jak tisícovku (1.054 Kč). Poštovní spořitelna, ČSOB a Hypoteční banka si dané prostředky cení shodně na 6,49 % p.a., což při 25leté splatnosti představuje měsíční splátku 16.190 Kč.

Více informací na internetových stránkách:

Prohledat jednotlivé výrazy - Probudíme trh s bydlením, řekly si banky a zlevňují hypotéky

Probudíme , trh , s , bydlením, , řekly , si , banky , a , zlevňují , hypotéky ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka