Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Proč jsou Češky největší paštikářky Evropy?

22.08.2008, 13:05   |   MiR   |   komentářů (2)

Česká republika patří k nejlevnějším zemím v Evropě, tudíž se našim turistům vyplatí co nejvíce nutných věcí a potravin nakoupit doma ve svém oblíbeném obchodním domě. Důkazem nízkých cen v ČR jsou i výsledky výzkumů. Ceny v České republice jsou tak na úrovni 52 % cen německých.

Přípravy svačin a velkých zásob před dlouhými cestami do zahraničí jsou u nás již tradicí. Každá správná Česká hospodyňka se snaží rodinu co nejlépe v zahraničí zabezpečit potravinami a jinými důležitými potřebami.

Přestávají být Češi paštikáři?

Nový průzkum společnosti Incoma Research přinesl zajímavé zjištění. Průměrně Češi utratí za potraviny 1/3 výdajů doma, ještě před začátkem cesty a 2/3 v zahraničí. Chování Českých turistek a turistů se tak se zvyšující životní úrovní v poslední době mění a začínáme čím dál více utrácet a využívat služeb přímo v cizině.

Proč se vyplatí nakoupit si už doma?

Nákup do zásoby, tedy především surovin na vaření, potravin v konzervách a trvanlivých potravin, nepřispívá zrovna k nadměrnému komfortu při trávení dovolené, nicméně každá ušetřená koruna či euro mnoho turistů potěší. Nevýhodou jsou plné cestovní tašky, náročnější příprava apod.

Při cestování automobilem to takový problém není, při cestě autobusem je však nutné s místem nakládat hospodárněji, jelikož prostor v autobuse je velmi omezený. Náklady za pobyt u moře se tak zužují na uhrazení ubytování a dopravy či jiných služeb. Za drahé potraviny, polopenze či plné penze v zahraničí ušetříme.

Ekonomika není zřejmě Čechům cizí, proto jsou schopni obětovat často svůj komfort za ušetřené peníze. Nicméně pouze na jídle a způsobu stravování komfort pobytu při naší dovolené nestojí. Ušetřené peníze lze utratit jinak a zpříjemnit si pobyt jiným způsobem. Záleží na přístupu a prioritách každého rodiny.

Kolik mohou paštikáři ušetřit?

Samozásobování českých turistů začalo již za socialistické éry, nicméně i v dobách porevolučních se úspěšně rozvíjelo. Nejvýznamnější a nejdůležitější zemí, ze které posměšná přezdívka "paštikáři" pro české turisty pochází, je Chorvatsko.

Chorvatsko patří bezkonkurenčně k nejoblíbenějším zemím českých turistů. I přes relativní chudobu Chorvatska jsou zde ceny na západoevropské úrovni, a tudíž výrazně vyšší než v ČR.

Při rozhodování o tom, zda si zakoupit oběd v restauraci za cca 150 až 300,- Kč, nebo věnovat část svého času a v apartmánu si uvařit z vlastních zdrojů jídlo za cca 50 až 100,- Kč za osobu, vítězí často druhá možnost. Pokud vezmeme v úvahu 4 členy rodiny, pak je úspora nákladů za stravování velmi zásadní.

Není tedy výjimkou, že při stravování z vlastních zdrojů ušetří 4členná rodina  300 až 400,- Kč za oběd či večeři. Délka dovolené trvá průměrně 7 dní, a úspory v řádu tisíců Kč jsou tak významným argumentem.

Často se nám smějí!

Není tedy pu, že chorvatští restauratéři a hoteliéři nemají z českých turistů radost právě proto, že málo utrácí. Často se tak Češi, kteří se stravují řízkem a chlebem na lavičce v parku, stávají posměšným cílem kolemjdoucích. Bylo by zajímavé sledovat, jak se středněpříjmoví chorvatští turisté chovají v dražších letoviscích Kypru, Itálie či Malty.

Kde se nám nevyplatí samozásobování?

Protože je jen málo zemí, které by byly levnější či stejně levné jako Česká republika, uvedeme zde případy právě těchto.

Pokud chtějí čeští turisté ušetřit a odpočinout si od samozásobování, mohou navštívit tyto země:

Bulharsko - tato země se v posledních letech stává velkým hitem právě díky svým nízkým cenám. Tyto ceny jsou o cca 10 až 20 % nižší než u nás.

Černá Hora - ceny potravin a služeb jsou stejné či jen mírně vyšší než u nás a to i v nejdůležitějších turistických letoviscích. Výhodou je, že oficiálním platidlem je euro a není nutné směňovat.

Albánie - problémem nejsou vysoké ceny, ale především nedostatek zboží a špatné zásobování. I přes krásy moře a přírody se nejedná o turisticky atraktivní zemi. Alespoň prozatím.

Tunisko - vzhledem k tomu, že je tato země dostupná pouze letecky, je zde možnost vlastních zásob velmi omezená. Ceny jsou však velmi příznivé a odpovídají zhruba cenám v ČR.

Turecko - ceny mnohých komodit jsou zde jen o málo vyšší, ale jinak srovnatelné. U drobných prodejců je třeba dávat pozor na přemrštěné ceny. Často nutnost smlouvání.

Egypt - podobně jako Tunisko představuje Egypt zemi s příznivými cenami srovnatelnými s ČR. Nedostatkem je často špatná hygiena u drobných prodejců a problémy s kvalitou.

 

TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci

Prohledat jednotlivé výrazy - Proč jsou Češky největší paštikářky Evropy?

Proč , jsou , Češky , největší , paštikářky , Evropy? ,

Proč jsou Češky největší paštikářky Evropy?

Proč paštikáři?

Za svý cest po Evropě i severní Americe (několik států USA) jsem zjistil, že Češ...

nevim jak jste prisli na to ze je chorvatsko drahe

ceny v restauracich se nelisi od tech v CR. a co se tyce jidla v supermarketech ...

Diskutovat

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka