Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Proč právě Julínek? Nabídl tržní zdravotnictví. Neuspěl

14.01.2009, 16:51   |   Petr Holub (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, jehož premiér s dalšími třemi ministry odvolal z vlády, přišel s radikální reformou, ale nakonec prosadil pouze detaily.

Pacienti mají právo nahlédnout do své dokumentace, zavádí se nová metoda na určení maximální ceny léků, ministerstvo posílilo státní kontrolu nad pojišťovnami a stát naopak snížil své příspěvky do systému.

Senátor Tomáš Julínek, ekonom VZP Pavel Hroboň a praktický lékař Tomáš Macháček se poprvé sešli před sedmi lety. Dva roky poté založili společnost Healthreform.cz a představili vizi nového zdravotnictví pro Českou republiku.

V roce 2005 vydali "šedou knihu" s názvem "Reforma zdravotnictví pro Českou republiku v Evropě 21. století".

Do stostránkové publikace napsali, že české zdravotnictví je neefektivní a potřebuje změnu.

"Náš návrh počítá s vytvořením prostředí, ve kterém budou poskytovatelé zdravotní péče i zdravotní pojišťovny soutěžit v nabídce kvality i ceny svých služeb." Nevysvětlili, jak chtějí konkurenční prostředí zavést v konkrétních českých poměrech.

V září 2006 reformátoři nastoupili na ministerstvo zdravotnictví, Julínek jako ministr, Hroboň jako náměstek, Macháček se spokojil s místem poradce.

V týmu se objevili další lidé včetně Marka Šnajdra, dosavadního zástupce farmaceutické firmy Pfizer, a Henriety Maďarové a Angeliky Szalayové, které patřily ke čtyřčlennému reformnímu týmu pro slovenské zdravotnictví.

Jak postupně zveřejňovali konkrétní kroky tržní reformy, překvapení odborné veřejnosti rostlo.

Zaplatit musí každý

Šedá kniha varovala, že se zdravotnictví propadá do dluhů a propadat se bude zvláště v delší perspektivě. Proto slibovala vhodné regulační mechanismy, které by zabránily zbytečným výdajům.

V srpnu 2007 se ukázalo, že "vhodným regulačním opatřením" budou poplatky, které pacienti zaplatí za návštěvu u lékaře. Režim poplatků je nejpřísnější v Evropě, když se platí i za návštěvu specialisty, kam poslal pacienta praktik, a když musí platit děti.

Další zvláštností je pravidlo, že poplatky nevybírají pojišťovny, ale sami lékaři. Na jedné straně tak platby odrazují pacienty od zbytečných návštěv, na druhé straně motivují lékaře, aby pacienty zvali co nejčastěji.

Příjmy praktiků se například zvýšily až o deset tisíc korun měsíčně na ordinaci. Dopady regulace po prvním roce zatím nejsou k dispozici.

Dalším regulačním zásahem mělo být zavedení řízené péče po vzoru americké reformy prezidenta Billa Clintona, který omezil pacientům volbu lékaře. Clintonovi se v devadesátých letech skutečně podařilo zastavit růst výdajů na zdravotnictví, Julínek nakonec po kritice koaličních partnerů zákony omezující volbu nepředložil.

Celý článek naleznete na serveru www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=627013

Prohledat jednotlivé výrazy - Proč právě Julínek? Nabídl tržní zdravotnictví. Neuspěl

Proč , právě , Julínek? , Nabídl , tržní , zdravotnictví. , Neuspěl ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka