Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Průlomové rozhodnutí: Děti u lékaře poplatky platit nebudou

03.06.2008, 12:06   |   Miroslav Cvrček (iHned.cz)   |   komentářů (0)

Děti do šesti let nebudou platit poplatky ve zdravotnictví. Nejdříve budou mít tuto výjimku novorozenci, pak se rozšíří i na ostatní děti. V průběhu večerního jednání zástupců vládních stran, tzv. K9, to novinářům řekla poslankyně KDU - ČSL Michaela Šojdrová. Podle ní budou mít tuto výjimku i důchodci v sociálních ústavech.

To posléze na tiskové konferenci po více než čtyřhodinové debaty potvrdil i premiér Mirek Topolánek. Připomněl, že vláda schválila zvýšení důchodů, které má právě zdravotnické poplatky kompenzovat.

"Bylo to tvrdé jednání," řekl Martin Bursík. "Všichni odcházejí z jednání spokojeni i nespokojeni," kometoval jeho průběh.

Další změny

Kromě zrušení poplatků pro novorozence budou podle Topolánka okamžitě zavedeny další změny. Zdravotnické pojišťovny budou moci pokutovat poskytovatele zdravotní péče za mylné vybírání poplatků. Navíc jejich trvalé nevybírání bude pro pojišťovny důvodem k rozvázání smlouvy s poskytovateli.

Další úpravou bude snížení horního limitu pro děti do 15 let. Zatímco teď je pro všechny nastavena horní hranice 5000 korun, po změnách budou mít děti tuto hranici sníženou na 3000. Tento limit udává maximální roční částku, kterou člověk může zaplatit na poplatcích a doplatcích ve zdravotnictví.

Na zmírnění reformy ministra zdravotnictví Tomáše Julínka nejvíce tlačili lidovci. Přes jisté úpravy se jim však nepodařilo prosadit vše, co chtěli. Vyjma důchodců v sociálních ústavech pro seniory poplatky zůstávají. KDU neprosadila ani změnu pětitisícového limitu na 2 procenta příjmů každého člověka.

Pro děti do šesti let by měly být poplatky zrušeny na začátku přístího roku. Pro všechny je to podle komentářů dobrý kompromis. Také poslanec ODS Boris Šťastný v České televizi kompromis ocenil. Nelíbí se mu ale, že se změny uskuteční tak rychle po zavedení reformy. "Neměli bychom dělat výjimky týkající se věku," zdůraznil ale Šťastný. Podle něj je to nesystémové.

Poslankyně KSČM a nedávná kandidátka na předsedkyni strany Soňa Marková uvedla, že změkčení poplatků podpoří, ačkoliv je považuje za neústavní jako celek.

Kompromis je pro koalici životně důležitý. V případě, že by se strany nedohodly, zelení a lidovci by pravděpodobně hlasovali s opozicí, což by existenci koalici mohlo ohrozit.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-25199880-prulomove-rozhodnuti-deti-u-lekare-poplatky-platit-nebudou

Prohledat jednotlivé výrazy - Průlomové rozhodnutí: Děti u lékaře poplatky platit nebudou

Průlomové , rozhodnutí: , Děti , u , lékaře , poplatky , platit , nebudou ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka