Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Rakousko tápe. Neví, koho nasadit na kontrolu kuřáků

27.05.2008, 09:46   |   Blahoslav Hruška (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Rakouský protikuřácký zákon bude sice platit až od dubna příštího roku, již teď se ale kolem něj strhla první ostrá debata.

Zatímco se velká koalice shodla na pravidlech, jak umožnit provozovat restaurace a hospody, aniž by majitel musel kuřáky poslat ven z budovy, není vůbec jasné, kdo by měl obecně platný zákaz kouření kontrolovat.

Výhodu mají malé podniky do 50 metrů čtverečních: tam majitel jasně na dveřích označí, zda ve svém podniku kouření připustí. Nad 80 m 2 ale bude muset být případná kuřácká část stavebně oddělená od zbytku provozovny.

Kdo ale bude nad dodržováním normy dbát? Ministryně zdravotnictví Andrea Kdolskyová, mimochodem sama kuřačka, se domnívá, že čistotu nekuřácké části větších restaurací by měli kontrolovat úředníci příslušné radnice ve spolupráci s policií.

Ministerstvo vnitra ovšem o "protikuřáckých jednotkách" nechce ani slyšet. "Opravdu si nedovedu představit, že naši policisté budou kontrolovat kuřáky," řekl listu Die Presse mluvčí vnitra Rudolf Gollia.

Plné ruce práce budou mít i stavební úřady. Provozovny mezi 50 a 80 m2 nebudou muset budovat oddělené místnosti pro vyznavače nikotinu jen tehdy, když prokáží, že to stavebně není možné. V praxi to znamená jediné: obstarat si razítko stavebního úřadu.

Podle nového zákona hrozí za porušení zákazu kuřákům pokuta až tisíc eur, provozovatelům restaurací potom až desetkrát více.

Experti upozorňují na to, že vše nejlépe vyřeší čas. V Itálii, kde jinak například silniční zákon porušuje běžně téměř každý, si již v kavárnách a restauracích nikoho nenapadne zapálit.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=606330

Prohledat jednotlivé výrazy - Rakousko tápe. Neví, koho nasadit na kontrolu kuřáků

Rakousko , tápe. , Neví, , koho , nasadit , na , kontrolu , kuřáků ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka