Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Rathova předvolební kampaň: Vyléčím váš kraj. Od Bendla

21.07.2008, 13:58   |   Petr Vašek (iHned.cz)   |   komentářů (1)

A bere to stejně jako ve sněmovně pořádně od podlahy. "Bendl, Bém, Langer, Topolánek, Julínek, Cikrt a celá ta Topolánkova parta nám ordinuje jen zdražování. Platit u lékaře musí děti, důchodci i zdravotně postižení. Krajské volby rozhodnou o dalším osudu České republiky. Pokud je vyhrajeme, uděláme řádění ODS přítrž," hřímá v pátečním pošmourném ránu k asi šedesátce převážně starších lidí Rath, zatímco jeho asistentka měří místním důchodcům krevní tlak.

Právě ve středních Čechách se 17. a 18. října odehraje nejzajímavější souboj celých krajských voleb. Stínový ministr zdravotnictví David Rath tady vyzve na přímý souboj dlouholetého hejtmana a místopředsedu ODS Petra Bendla.

Hurá na vesnici

Rath od začátku nic neponechal náhodě. Střední Čechy začal od vesnice k vesnici brázdit už minulý týden. Horkou kampaň tak začal už víc než tři měsíce před volbami. ČSSD mu na to dala oranžovou karosu, které dominuje Rathova fotografie s fonendoskopem, nad kterou visí i hlavní heslo kampaně: "Vyléčím váš kraj".

Z Rakovníka vyráží Rathova karosa do vsí na jih a jihovýchod od města. Návštěvnost ale není velká. Například v tisícihlavém Pavlíkově, který leží jen pár kilometrů od Rakovníka, čeká na Ratha jen pětice lidí. A podobně to vypadá i ve většině dalších vesnic. Rathovi to ale ani moc nevadí "I když jich přijde jen pár, tak si o naší návštěvě řekne celá vesnice. Navíc místním naši lidé házejí do schránek volební letáky."

Mezitím přestává pršet a autobus uhání do dalších vesnic. V Panoším Újezdě je Rath znovu ve svém živlu. "Nelíbí se vám poplatky u lékaře, nelíbí se vám zdražování, nelíbí se vám školné, které chce zavést Topolánek? Tak zvolte nás a my tomu zabráníme," přesvědčuje Rath dvacítku většinou postarších lidí. Přesně tohle chtějí ti lidé slyšet. "Věřím, že pan Rath zastaví zdražování nájmů, potravin, dopravy a hlavně že zruší ty poplatky u doktorů. Kde na to mají lidi vzít?" zlobí se starousedlice Anna Matušincová.

Je jasné, že snad až na zrušení poplatků v krajských nemocnicích nic takového žádný hejtman udělat nemůže. To si ale Rath vůbec nepřipouští. "Když vyhrajeme krajské volby, půjde vláda do propadliště dějin a měly by být předčasné volby do sněmovny. Hned po nich snížíme DPH na základní věci, a tím je zlevníme," maluje si Rath.

Buď zdráv, doktore!

Den se přehoupne přes poledne a my klesáme k obcím v okolí Berounky. Ve Zbečně Rath přechází náměstí a otevírá zelenou branku starého statku. "Buď zdráv, doktore, vítám tě ve Zbečně," tiskne mu ruku starší muž, Josef Cýrus. Rath si k němu sedá na lavičku a Cýrus spustí: "Můj táta byl kulak, seděl kvůli komunistům pět let, ale co tady provádí ten Topolánek, to je snad ještě horší než ti bolševici," říká Cýrus a Rathovi to zní jako rajská hudba. "Když nám pomůžete, dokážeme Topolánka porazit," odpovídá Rath a vyráží do nedalekých Sýkořic.

Tady si na zahrádce místní hospůdky k Rathovi přisedají čtyři starší štamgasti. "Rathe, bojíš se Macka?" křičí na lídra ČSSD z dálky místní štamgast Josef Černý a přisedá si k Rathovi. "Proč bych se ho měl bát? Vždyť ode mě dostal. Měli jste to vidět až do konce," chlubí se Rath a u štamgastů má vyhráno.

Salonně vyhlížející politik dokáže okamžitě zapadnout v hospodě mezi místní chlapy. "Víte, léta jsem jezdil se záchrankou a jako doktor se musíte umět domluvit s každým. Lékařské zkušenosti jsou v komunikaci s lidmi při kampani k nezaplacení," svěřuje se Rath.

Páteční kampaň končí Rath ve vísce Branov, kde se na něj do sálu místní hospody přišla podívat zhruba třicítka lidí. Rath znovu zopakuje naučené věty o poplatcích, o prodeji pojišťoven a fakultních nemocnic, a když se ho jeden starousedlík zeptá, proč nekritizuje vládu trošku "konstruktivněji", ještě přitvrdí. "Co chcete konstruktivně kritizovat na tom, že vám Bendl prodal nemocnici v Rakovníku za 50 milionů, když měla 25 milionů v hotovosti na účtech?" křičí Rath v sále místního hostince a graduje tak svůj páteční den na Rakovnicku.

Bendl hraje padlo

S Rathovým nesmiřitelným stylem se bude muset srovnat i jeho největší rival v boji o post středočeského hejtmana Petr Bendl. Ten se minulý týden vydal po vesnicích kolem Prahy. Kromě toho ho můžou potenciální voliči vidět v ochotnickém muzikálu Postřižiny.

Ostrou kampaň ale Bendl zahájí na rozdíl od Ratha až v září. "Budu se snažit lidem vysvětlit, že Rath většinu toho, co slibuje, nikdy jako hejtman nemůže splnit," říká Bendl.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-26036180-vylecim-vas-kraj-od-bendla

Prohledat jednotlivé výrazy - Rathova předvolební kampaň: Vyléčím váš kraj. Od Bendla

Rathova , předvolební , kampaň: , Vyléčím , váš , kraj. , Od , Bendla ,

Rathova předvolební kampaň: Vyléčím váš kraj. Od Bendla

vtip roku aneb co vi urad a nevi vysokoskolak

Urad Mestske casti Praha 8,odb.hlaseni obyvatel, se domniva,ze vysokoskolsky vzd...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka