Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Reforma zdravotnictví: Nadstandard bude levnější

01.09.2008, 14:53   |   Petr Vašek (ihned.cz)   |   komentářů (1)

Ministr Tomáš Julínek přichystal pro české pacienty velké překvapení. Už od příštího ledna chce dát lidem možnost, aby si mohli legálně připlatit na lepší kyčelní kloub, zubní plombu, na lehčí sádru nebo na kvalitnější oční čočku.

A oproti dnešku by na nadstandard přispívaly i pojišťovny.

Počítá s tím novela zákona o zdravotním pojištění, kterou bude v nejbližší době projednávat vláda. Původně měla být tato novinka až v Julínkově "velké reformě", která počítala i s kontroverzní privatizací pojišťoven a která neprošla ve vládní koalici.

Možnost dokoupit si lepší služby ale nikomu v koalici nevadí a Julínek má šanci, i když oproti dnešku jde o velký obrat. Pokud chce dnes pacient lepší plombu nebo lepší kyčelní kloub, musí si ho zaplatit úplně celý. Pokud projde Julínkův návrh, doplatí si lidé jen rozdíl mezi lepším kloubem a tím nejlevnějším, který běžně platí pojišťovna celý. Na lepší služby se také půjde připojistit.

Kdo trvá na lepší péči, má šanci, že od příštího roku ušetří. Třeba důchodci dnes mají běžně nárok jen na nejlevnější kyčelní kloub: stojí 22 tisíc korun a plně ho hradí pojišťovna. Na kvalitnější "necementovaný" kloub, který je pevnější a déle vydrží, mají nárok jen mladší lidé. Ti starší ho musí zaplatit celý, což stojí kolem 60 tisíc.

Korupce zmizí

Julínek si od svého návrhu slibuje, že zmenší korupci ve zdravotnictví. "Dnes doktoři pacientům běžně říkají: dejte mi soukromý dar a já vám dám lepší kloub. To úplně odpadne," říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Pokud zákon projde, měla by se rozšířit nabídka nadstandardních služeb a lékaři se ocitnou pod větším tlakem je nabízet. Pacientovi ale budou muset předem říci, že existuje i plně hrazená alternativa.

"Pojišťovna většinou plně hradí velmi dobré čočky. Některé dražší čočky, které se dávají například po operaci sítnice, jsou ale ještě kvalitnější. Pacienti je lépe snášejí a je u nich menší riziko pooperačních komplikací," říká primářka očního oddělení z hradecké fakultní nemocnice Alena Feuermannová. Julínkův návrh podporují nemocnice i lékařská komora.

Souhlasí i lékařská komora

Se šéfem komory Milanem Kubkem je přitom Julínek na kordy a neshodne se s ním skoro v ničem. "Pokud bude možnost připlácet nebo připojistit se na zdravotní péči, tak to vítáme. Volali jsme po tom dlouho. Text zákona jsme ale ještě neviděli a nikdo o tom s námi nejednal," říká mluvčí lékařské komory Michal Sojka.

Nemocnice se těší, že budou mít díky legální možnosti pacientů připlatit si a připojistit se víc peněz. "Peníze získané od lidí, kteří si budou chtít připlatit, budeme moci investovat do zkvalitnění zdravotní péče. Navíc to opravdu odstraní šedou ekonomiku. Všechny peníze se řádně zdaní. Už nebudou nikomu zůstávat v kapse," předpovídá ředitel FN v Brně Roman Kraus.

Možnost legálně si připlácet na nadstandardní péči má velkou šanci projít. Kromě Julínkovy ODS ho totiž podporují jak koaliční zelení, tak i lidovci.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://ekonomika.ihned.cz/c6-10084500-26854870-001000_d-reforma-zdravotnictvi-nadstandard-bude-levnejsi

Prohledat jednotlivé výrazy - Reforma zdravotnictví: Nadstandard bude levnější

Reforma , zdravotnictví: , Nadstandard , bude , levnější ,

Reforma zdravotnictví: Nadstandard bude levnější

platit do vyse standartu je spravne,ale je nutno zachovat i vyber lekare

Musim potvrdit spravnost rozhodnuti pana ministra, a to platit do vyse standartu...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka