Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Reformy se začínají projevovat: Hypotéky klesají!

16.06.2010, 17:04   |   MiR   |   komentářů (0)

Objem hypotečních úvěrů se tak snížil o 8,5 %.

O této skutečnosti vás náš portál informoval ve článku: Hypotéky už tolik netáhnou. Lidé si půjčili méně

V hodnotovém vyjádření činil objem hypoték za první čtvrtletí letošního roku celých 25,8 miliard korun. Jedná se o poměrně výraznou korekci s předchozími více než 40 % růstu objemu hypoték v minulých letech.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

Vládní reforma: počátek poklesu hypotečního trhu

Na předpokládaném ochlazení zájmu o hypotéky se velkým způsobem podílela vládní opatření spojená s reformou veřejných financí. Hypoteční úvěry se po zavedení reforem staly pro mnoho lidí méně výhodnými než dříve.

Jedním z opatření, kterým se snížila výhodnost hypoték, je zavedení jednotné sazby daně z příjmu fyzických osob na 15 % ze superhrubé mzdy (23,1 % reálně z hrubé mzdy). Uznatelnost úroků z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření zůstala sice zachována, ale uznat lze pouze 15 % ze zaplacených úroků.

Pro lidi, kteří si mohli ještě za loňský rok uplatňovat 19, nebo až maximálních 32 % se jedná o výrazný pokles. U zaplacených úroků ve výši 90 000 korun za rok, které odpovídají hypotéce cca 2 miliony korun, mohl poplatník na daních ušetřit až 28 800 korun, pokud jeho příjem spadal už do 32 % sazby.

Pokud jeho příjem spadal do 25 % sazby, mohl na daních ušetřit až 22 500 korun.

Při 19 % sazbě ušetřil až 17 100 korun.

O tyto částky se reálně snížily poplatníkům náklady na splátky hypotečního úvěru.

Od začátku letošního roku si však odečte každý pouze 15 %, v našem případě ušetří pouze 13 500 korun.

Zatímco mohl dříve poplatník ušetřit až 2000 korun, dnes je to pouze 1000 korun měsíčně.

Inflace chladí zájem o hypotéky

Dalším opatřením, které se negativně projevilo na vývoj inflace a následně v nízkém zájmu o hypoteční úvěry, je zvýšení DPH z 5 na 9 %. Od nového roku tak nezdražily pouze potraviny, ale také nové byty a stavební práce, čímž pokračuje zdražování nových nemovitostí, které známe již z minulých let. Tento trend následně kopírují i nemovitosti starší.

Celková inflace, která činí na začátku roku už 7,5 % a patří k nejvyšším v EU, navíc zvyšuje nejistotu rodin a potenciálních žadatelů o hypoteční úvěry, zda budou mít i v budoucnu v důsledku zdražování na splátky a další náklady spojené s financováním pořízení nemovitosti.

Vysoká inflace způsobuje, že každý rok zaplatíme z loňské ceny zboží v hodnotě 10 000 korun o 750 korun více.

 Banky jsou obezřetnější, ale úroky ponechávají stejné

Na snížení hypoték má také podíl obezřetnější přístup bank ke klientům, které od začátku roku zpřísnily kritéria pro posuzování bonity a spolehlivosti klientů. Jedná se o jeden z důsledků americké hypoteční krize, která se začala přelévat do Evropy a banky se začaly obávat, aby krize nedolehla i na ně. Přístupnost hypoték se tak do určité míry omezila.

Překvapivě i po novém roce zůstaly úrokové sazby z hypoték na stejné úrovni, nebo se zvyšovaly jen mírně. Úrokové sazby kolem či pod 5 % tak můžete při srovnávání nabídek najít jak u České spořitelny, Komerční Banky, Hypoteční banky, ale i nové mBank a jiných.

Banky se tak snaží i přes zvyšování sazeb ČNB uchovávat své úrokové sazby na stejných úrovních.

Zdražení hypoték by totiž mohlo spolu s dalšími negativními opatřeními znamenat mnohem vyšší pokles objemu hypoték než je tomu v současnosti. I přes pokles hypotečního trhu v prvních třech měsících se ekonomové i představitelé bank shodují, že by za celý rok měl objem hypoték nakonec vzrůst o 10 - 15 %. I to je však poměrně výrazný pokles růstu oproti loňským 40 %.

Prohledat jednotlivé výrazy - Reformy se začínají projevovat: Hypotéky klesají!

Reformy , se , začínají , projevovat: , Hypotéky , klesají! ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka