Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Rekordně silná koruna: Pomáhá občanům zbohatnout?

06.10.2008, 09:36   |   Miroslav Zeman (pro SoS)   |   komentářů (0)

Růst koruny dosáhl historických rekordů, což je v současné době pro občany velmi příznivá zpráva. Silná koruna totiž brzdí růst cen a současně přispívá ke zvyšování bohatství občanů. Na druhou stranu může výrazně poškodit ekonomiku.

 

Posilování koruny není černobílé

Vše odstartovala rychle sílící koruna, která se dostala na hranici 23 Kč za euro a 14 Kč za dolar. Takto vysoké hodnoty jsme ještě nikdy nezaznamenali. Aktuálně se kurz pohybuje na úrovni 24 Kč za euro a 17 Kč za dolar. Je to jistě potěšující zpráva pro občany, protože právě v době letních dovolených získali díky silné koruně výrazně levnější pobyty v zahraničí. Ke spokojenosti navíc přispívá stagnace až pokles cen benzínu a nafty, k nimž mimo jiné také silná koruna přispěla.

Ve stejné době se však také ozývají hlasy podnikatelů v domácím cestovním ruchu, kteří zaznamenávají úbytek turistů. Silná koruna totiž pro turisty s mnoha zemí činí Českou republiku velmi drahou destinací.

Další kritizující hlasy se ozvaly z řad průmyslníků, kteří své výrobky převážně vyvážejí. Mnoho odvětví průmyslu s nízkou přidanou hodnotou navíc ohrožuje vážné riziko omezení či úplného konce výroby. Příjmy z vývozu totiž při stejném objemu výroby klesly při vývozu do eurozó;ny o 20 % a při vývozu do USA či jiných dolarových zemí dokonce o 40 %. Takto velké výpadky tržeb navíc není možné nahradit efektivně úsporami ani zvýšením produktivity práce. Hrozí tak omezování výroby, které se postupně začíná potvrzovat snižováním dynamiky růstu.

Sílící koruna pomáhá občanům bohatnout

Pro spotřebitele má současný rostoucí kurz koruny zásadní význam. Jeho asi nejpozitivnějším efektem, který pociťujeme přímo ve svých peněženkách, což je pro běžného spotřebitele nejdůležitější, jsou nižší ceny zboží a služeb v zahraničí. Lidé, kteří vyjeli na dovolenou do zahraničí ušetřili proti minulému roku minimálně 20 % nákladů v případě, že cestovali do země kde se platí eurem, a až 35 % nákladů v případě že cestovali do dolarové destinace.

Dalším pozitivní efektem jsou stagující či snižující se ceny benzínu a nafty a zboží dováženého ze zahraničí. Silná koruna je tak důležitým faktorem brzdícím inflaci a zvyšující reálné příjmy a bohatství Čechů.

Bez posilování koruny by totiž v současnosti byla nafta, benzín či plyn o 20 až 30 % dražší než dnes! I přesto je současná inflace v ČR jednou z nejvyšších v Evropě, když se pohybuje mezi 6,5 – 7 % a to navzdory rekordně posilující měně. Bez posilující koruny by však inflace byla vyšší a navíc by výrazně pomaleji v budoucnosti klesala.

O růstu našeho bohatství ve srovnání s našimi bohatšími sousedy svědčí fakt, že díky silné koruně rostly naše reálné příjmy až několikanásobně rychleji, než by tomu bylo bez posilující měny, nebo kdybychom zavedli euro. Reálný růst mezd (růst mezd po odečtení inflace) činil v loňském roce 4,5 %. O tuto částku by za normálních okolností vzrostly průměrně naše příjmy. Díky posílení koruny až o 20 % vůči euru však ve vztahu k zahraničí vzrostly naše příjmy o dalších 15 – 20 %. 

Příklad:

V loňském roce, kdy průměrná mzda činila 20 500,- Kč při kurzu 28 Kč za euro, byl průměrný plat 732 euro. Oproti minulému roku vzrostla mzda reálně o 922 Kč na 21 422 Kč letos. Ve vztahu k zahraničí se ale naše bohatství nezvýšilo o pouhých 922 Kč, tedy o 38 euro, ale při kurzu 24 Kč za euro letos v eurech vyděláme průměrně až 892 euro. Tedy o 160 euro měsíčně více než loni. V procentním vyjádření se jedná o růst příjmů ve vztahu k zahraničí vyjádřeného v eurech 22 %!

Silná koruna poškozuje průmysl

Silná koruna nemusí být z hlediska ekonomiky škodlivá. Škodlivé jsou však extrémní růsty kurzu, které značně snižují tržby exportérů a zdražují v zahraničí jejich výrobky. Ve střednědobém horizontu tak mohou dnes spokojení občané, pocítit negativní dopady silné koruny. Klesající export totiž sníží růst HDP a nižší tržby omezí schopnost podniků zvyšovat mzdy. Pravděpodobným scénářem je i opětovný růst nezaměstnanosti. To vše se projeví na poklesu spotřebitelských výdajů a k dalšímu poklesu hospodářského růstu. V případě pokračujícího růstu kurzu koruny je uvedený scénář více než pravděpodobný. 

Extrémy jsou nebezpečné

Dá se tak říci, že pravdu mají ze svého úhlu pohledu jak průmyslníci a hoteliéři, kterým silná koruna výrazně zdražuje jejich zboží a služby v zahraničí, tak spotřebitelé, kteří těží z rekordního růstu příjmů a relativně nižší inflace. Pro občany však ani jedna z extrémních cest, tedy buď rychlé přijetí eura, nebo výrazně posilující měna, není ideální. Negativní dopady ať už jednoho či druhého přístupu se totiž dříve nebo později dostaví.

Ideálním variantou tak může být koruna sílící reálně meziročně o maximálních 8 %. Tento dlouhodobě udržitelný růst hodnoty měny dává dostatek času průmyslu i celé ekonomice aby se postupně na růst měny adaptovala a přizpůsobila se.

Mimochodem v době hospodářské konjunktury v 70 letech rostla měna SRN marka průměrně o 9 % ročně a průmysl se dokázal s takovýmto posilováním velmi dobře vypořádat. Posilující marka v tomto období představovala symbol rostoucí prosperity Německa.

Růst bohatství a příjmů občanů navíc nebude určen pouze reálným růstem mezd, ale také růstem hodnoty jejich měny, která bohatství Čechů ve vztahu k zahraničí zvyšuje až trojnásobně. Takový růst by však nebyl možný po zavedení eura.

Ekonomika tak může velmi dobře fungovat a výrazněji se přibližovat ekonomické úrovni vyspělých zemí i při nezavedení eura. Dosažení tohoto cíle však nebude jednoduché.

Prohledat jednotlivé výrazy - Rekordně silná koruna: Pomáhá občanům zbohatnout?

Rekordně , silná , koruna: , Pomáhá , občanům , zbohatnout? ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka