Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Rekordní výběr zdravotních poplatků: Vítězem lékárny, poraženi důchodci

15.09.2008, 06:29   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Ministr Julínek dnes oznámil jeden ze svých dalších úspěchů. Na poplatcích ve zdravotnictví se vybralo za první pololetí více než 2,6 mld. Kč.

Z hlediska příjmů zdravotnických zařízení se tak jedná o zcela jasný úspěch. Výše vybraných poplatků navíc předčila očekávání, kdy byl ještě na začátku roku výnos z poplatků odhadován ve výši 4 mld. Kč za rok.

Poplatky mají pozitivní výsledky, ale ne zadarmo

Je však úspěch při vybírání poplatků i úspěchem pro pacienty? Je zřejmé, že zavedení poplatků skutečně prokazatelně snížilo nemocnost. I když je otázkou do jaké míry se na snížení nemocnosti až o 20 % za první pololetí zasloužily poplatky a do jaké míry první tři nemoci bez peněz.

Částky, kterými jsou zpoplatněny jednotlivé zdravotnické úkony sice nejsou na první pohled vysoké, při bližším prozkoumání je jejich zátěž, především pro některé skupiny obyvatel velmi výrazná.

Důchodcům se mohou snížit volné příjmy i o 10 %!

Důchodce Josef žije sám a má mírně podprůměrný důchod ve výši 8 000 Kč měsíčně. Z této částky musí zaplatit nájem a služby spojené s bydlením v celkové výši 4 500 Kč. Ze zbylé částky 3 500 Kč dříve poměrně skromně vyžil. Po zavedení poplatků se však i tato částka snížila nejen o vyšší DPH na potraviny a služby, která se zvýšila o 4 %, která táhla mimo jiné inflaci s růstem 7 %, ale také právě o poplatky.

Pan Josef navštíví minimálně jedenkrát v měsíci lékaře, a jedenkrát lékaře specialistu. který mu předepíše průměrně 6 druhů léků na dvou receptech. Pan Josef tak zaplatí každý měsíc 60 Kč za návštěvu lékaře a dalších 180 Kč za položku na receptu. Celkem tak zaplatil na poplatcích 240 Kč. Dalších 20 dní strávil v nemocnici z důvodu své nemoci, kde na poplatcích zaplatil 1 200 Kč. To představuje částku 100 Kč měsíčně. Celkově tak byl příjem pana Josefa nižší o 340 Kč měsíčně, které na poplatcích ve zdravotnictví zaplatil. Jeho příjem se tak snížil z 3 500 Kč na pouhých 3 160 Kč. Snížení představuje celých 10 % jeho volných příjmů.

Poplatky? Jeden si je zaslouží, druhý ne

Pan Josef ke své situaci dodává: „Chápu poplatek, který platím lékařům či v nemocnici. Proti těm nic nemám. Vadí mi však poplatek, který platím lékárnám a který je nejnákladnější. Přitom lékárny získají poplatek s minimálním úsilím a nezaslouženě. Prostě jen tím, že mi lék podají z regálu“

Důchodci jsou tedy skupinou, která je nejvíce postižena zavedením poplatků ve zdravotnictví. A to právě tím, že zdravotní péči nejvíce využívají.

Vysoký výnos na zdravotnických poplatcích je tak dobrou zprávou pro nemocnice, lékaře a lékárny. Horší zprávou jsou však nižší příjmy pro statisíce důchodců a dalších sociálně slabých skupin.

Prohledat jednotlivé výrazy - Rekordní výběr zdravotních poplatků: Vítězem lékárny, poraženi důchodci

Rekordní , výběr , zdravotních , poplatků: , Vítězem , lékárny, , poraženi , důchodci ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka