Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Rekordní zisk ČEZ zařídilo rekordní zdražení

06.03.2009, 15:21   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

 

Rekordní zisk největší energetické společnosti ve Střední Evropě ČEZ dosáhl 47,5 miliardy korun. Tohoto zisku dosáhla firma v době hospodářské krize a poklesu cen energií na světových burzách.

Zisk ČEZ se zvýšil oproti minulému roku o 10 procent. O přesně stejný podíl vzrostly v loňském roce i ceny elektrické energie. Růst zisku stejně jako růst příjmů je tak z velké části způsoben právě růsty cen.

Růst cen elektřiny je neopodstatněný

Růst cen této energetické komodity v České republice je však do velké míry neopodstatněný. Na všech světových trzích a burzách totiž cena elektřiny výrazně klesá. Od minulého roku poklesla cena elektřiny až o 50 procent. Pro domácnosti i podnikatele naopak cena zdražila o zmíněných 10 procent.

Energetický gigant tak jako jeden z mála podniků mohl zvyšovat ceny. I tento rok jsme se tak místo snížení, dočkali naopak výrazného zvýšení cen elektřiny, která zdražila o 9,9 procenta.

V Evropě ceny dramaticky klesají

Ceny elektřiny se pro srovnání snížily ve Španělsku již o 30 procent , v Itálii o 10 procent, nebo Velké Británii o 8 procent. Mnohem dříve, než u nás se v těchto zemí projevuje snížená poptávka po této komoditě a s tím spojený pokles cen.

Ani ČEZ se však v následujícím období poklesu cen nevyhne. Jde jen o to, jak velký pokles cen to bude. Můžeme nejpravděpodobněji očekávat, že zlevnění bude spíše symbolické, jako u letošního poklesu cen plynu, jehož cena klesla o pouhá 2,5 procenta. To vše v době, kdy ceny plynu jsou na polovině loňských cen.

ČEZ přišel s boudou na zákazníky. Neúspěšně

Aby následky poklesu cen ČEZ co nejvíce minimalizoval, přišel z „převratnou nabídkou“. Nabídl totiž svým zákazníkům od roku 2010 zmražení cen na současné úrovni. Tato nabídka se však s velkým zájmem nesetkala.

Je zajímavé, že s takovou nabídkou nepřišel ČEZ před několika lety, kdy by možnost zmražení cen mohla být pro zákazníky skutečně výhodná. Nicméně musím předpokládat, že ČEZ nebude přicházet s návrhy, které by byly výhodné pro jeho zákazníky, ale s návrhy, které jsou výhodné pouze pro jeho akcionáře. Dodejme, že největším akcionářem ČEZ je stát.

 

 

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Rekordní zisk ČEZ zařídilo rekordní zdražení

Rekordní , zisk , ČEZ , zařídilo , rekordní , zdražení ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka