Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Rušení, omezení nebo zachování poplatků? Nastal zmatek

09.02.2009, 08:08   |   LaS   |   komentářů (1)

Do zdravotních poplatků a jejich systému byl vnesen zmatek. Poslanecká sněmovna sice v prosinci úplně poplatky zrušila, senát však toto řešení neschválil a přijal své vlastní pozměňovací návrhy.

O návrzích, které do novely včlenil senát bude muset opět hlasovat poslanecká sněmovna. Oproti verzi, která byla původně schválena, obsahuje senátorský návrh pouze zrušení poplatků pro děti do 18 let, zrušení poplatku za položku na receptu a snížení limitu pro platby poplatků pro důchodce z 5000 korun na 2500 korun, tedy na polovinu.

S těmito výraznými změnami se však sociální demokraté ani komunisté neztotožňují.

Stínový ministr zdravotnictví a hejtman Středočeského kraje řekl, "Budeme se snažit prosadit úplné zrušení poplatků. Kosmetické změny  jsou k ničemu."

Na pořad poslanecké sněmovny přijde jako první senátní verze. Pro její podporu se ministrině zdravotnictví dohodla s rebelkami za Zelené Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou, současně se počítá s podporou Lidovce Hovorky. Pokud však návrh nezíská dostatečnou podporu, bude následovat hlasování o kompletním zrušení poplatků, tak jak bylo schváleno původně.

Ke schválení původního návrhu bude nutné sehnat celých 101 hlasů, což je v současné situaci poměrně nereálné. Neschválení úplného zrušení poplatků by tak znamenalo jejich zachování v současném stavu, bez jakýchkoliv změn.

Sociální demokraté tak musí řešit dilema, zda pomoci schválit kompromisní návrh na omezení poplatků ve smyslu "lepší něco než nic", nebo se upnout na vlastní návrh na úplné zrušení poplatků, k čemuž však budou muset  získat minimálně 4 poslance koalice. Nezdar této taktiky by vedlo k zachování poplatků v plné šíři.

Je také možné, že pro sociální demokraty je současný stav poměrně výhodný. Úplné zrušení poplatků by je totiž připravilo o triumf do předvolební kampaně v roce 2010. V případě vítězství mohou totiž slibovat úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví, stejně jako v loňských krajských volbách.

Prohledat jednotlivé výrazy - Rušení, omezení nebo zachování poplatků? Nastal zmatek

Rušení, , omezení , nebo , zachování , poplatků? , Nastal , zmatek ,

Rušení, omezení nebo zachování poplatků? Nastal zmatek

poplatek - pohotovost

Děti dostávají píchaný penicilin u své doktorky, ale na sobotu a neděli nás posí...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka