Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Rušení poplatků u lékaře se šíří do velkých měst

06.02.2009, 08:14   |   Jiří Vítek (www.ihned.cz)   |   komentářů (0)

Zdravotnictví podle receptu sociální demokracie - tedy bez poplatků - chce ve svých městských nemocnicích zavést také radnice v Ostravě a podobně uvažuje i Brno. V obou městech vládne ČSSD.

»Zastupitelstvo zrušení poplatků pravděpodobně projedná na svém zasedání 25. února,« říká primátor Ostravy Petr Kajnar. Záměr se líbí také komunistům a proti nejsou ani lidovci. »Podporujeme především rušení poplatků v lékárnách a plateb za děti a seniory,« říká předseda místního výboru KDU-ČSL Zbyněk Pražák.

Brno, trochu jiná situace 

Zatímco v Ostravě zrušení poplatků zřejmě hladce projde, situace v Brně je jiná.

»Nechali jsme prověřit, kolik by tento krok stál městský rozpočet. Až budu mít tuto informaci k dispozici, projednám to s předsedy všech politických uskupení v zastupitelstvu,« říká brněnský primátor Roman Onderka. Sám pro zrušení poplatků je. Většinu v zastupitelstvu ale jistou nemá.

»Pro mě ani pro radu není placení poplatků z městské kasy akceptovatelné. Raději bychom zlevnili třeba jízdné v hromadné dopravě,« namítá ale předseda městské rady koaliční Strany zelených David Bartůšek. Podobně mluví i radní Jiří Zlatuška ze sdružení Brno 2006: »Město na to nemá peníze

Dvě nemocnice 

Brněnský primátor může naopak počítat s podporou KSČM a proti nejsou ani zde lidovci. »Zrušení poplatků můžeme podpořit. Záleží na tom, odkud se vezmou peníze v rozpočtu,« říká Jan Holík, šéf Městského výboru KDU-ČSL.

Brno je zřizovatelem dvou zdravotnických zařízení - Nemocnice milosrdných bratří a Úrazové nemocnice. Ty loni na poplatcích vybraly 16,9 milionu korun, což v desetimiliardovém rozpočtu moravské metropole představuje jen 0,17 %. Městská nemocnice Ostrava vydělala na poplatcích 19,3 milionu korun. Ani to ve více než osmimiliardovém rozpočtu města není nijak významná suma.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušení poplatků v městských nemocnicích nemůže zabránit.

»V oblasti hospodářské soutěže nemáme právo vést řízení proti instituci. Z pohledu veřejné podpory je úřad pouze konzultačním a poradním orgánem,« argumentuje jeho ředitel Martin Pecina, podobně jako v případě rušení poplatků v krajských nemocnicích.

Čtyři města, která poplatky chtějí 

Sociální demokraté vedou radnice ještě v dalších čtyřech městech s vlastními nemocnicemi. Bohumín, Čáslav, Uherský Brod ani Městec Králové ale zrušení poplatků ve svých zdravotnických zařízeních nechystají.

V Čáslavi čekají, jak dopadne projednávání novely zákona o poplatcích v parlamentu. »O zrušení poplatků jsme jednali v zastupitelstvu i v radě, ale odložili jsme to na březen,« upřesňuje Jaromír Strnad, místostarosta Čáslavi. »Neuvažujeme o tom,« shrnuje starosta Městce Králové Milan Pavlík a dodává: »Zrušení poplatků jsme projednávali, ale příliš by to zatížilo náš rozpočet

Rath: Města musí poplatky rušit 

Další starostové z jiných politických stran rušení poplatků ve svých nemocnicích odmítají. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD a středočeský hejtman David Rath přitom chce, aby se poplatky neplatily ani v městských nemocnicích.

»Města by poplatky zrušit měla. Našim starostům to doporučíme,« říká Rath. Ten koncem ledna oznámil, že chce převzít pod kraj další nemocnice. Například starosta Kutné Hory Ivo Šalátek z ODS je ale k jeho záměru rezervovaný.

»Naši nemocnici jsme na deset let pronajali. Městské zastupitelstvo proto jen vzalo iniciativu krajského hejtmana na vědomí,« říká Šalátek.

Celý článek naleznete na serveru www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-33969740-ruseni-poplatku-u-lekare-se-siri-do-velkych-mest

Prohledat jednotlivé výrazy - Rušení poplatků u lékaře se šíří do velkých měst

Rušení , poplatků , u , lékaře , se , šíří , do , velkých , měst ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka