Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Rušení poplatků v krajích se komplikuje. Mohou za to soudy?

16.04.2009, 01:05   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Rušení poplatků v krajích se postupně komplikuje. Proplácení poplatků zakazují naše soudy. Rozhodnutí soudů již postihlo kraj Středočeský a Moravskoslezský.

Teprve před 10 týdny začalo 13 krajů hradit pacientům zaplacené poplatky v jimi provozovaných nemocnicích a lékárnách. Na poplatcích se tak vrátily již desítky milionů korun. I přes prvotní předpovědi, že o proplácení poplatků nebudou mít občané zájem, se tento scénář nepotvrdil a především starší občané a sociálně slabí začali o proplácení poplatků žádat.

Kraje neměly zpočátku žádnou společnou strategii, jak předvolební slib ČSSD v praxi provést. Nakonec zvítězila varianta, kterou ve svém Středočeském kraji zavedl a prosadil David Rath. Byla tak zvolena forma proplácení již zaplaceného poplatku formou daru od kraje.

Toto řešení, ač ho převzala většina krajů se ukázalo jako nejméně vhodné.

Nebyl by zřejmě problém, pokud by řešení darem kraje použili univerzálně, na všechny zdravotnická zařízení v kraji, bez ohledu na to, zda jsou krajem provozována či nikoliv. Toto řešení by však byla několikanásobně nákladnější, než upratňování darů pouze v krajských zařízeních. Už od počátku však bylo jasné, že řešení v sobě obsahuje prvky diskriminace. Zdravotnická zařízení, která neprovozuje kraj se dostaly do nevýhodné situace, kdy musely podle zákona poplatky vybírat, ale nikdo je už jejich pacientům neproplatil.

Bylo sice příjemné, že krajské lékárny zaznamenaly až ztrojnásobení zájmu, na druhou stranu o stejný podíl ubylo zákazníků v soukromých lékárnách. A byly to právě lékárny, které se začaly aktivně bránit. A úspěšně.

Soudy tak začínají postupně dávat soukromým lékárnám za pravdu a v předběžných opatřeních nařizují krajům zastavit proplácení poplatků. Je velmi pravděpodobné, že po předběžných opatřeních přijde i rozsudek s podobným výsledkem.

Nejen že kraje musí zastavovat své těžce dohodnuté a vymyšlené opatření, ale mohou také znejistět pacienty, kteří budou muset postupně poplatky opět začít hradit a kraj jim je již neproplatí. Systému se tak postupně zmocňuje zmatek, který se prohlubuje s každým dalším rozhodnutím soudu.

Je velice pravděpodobné, že poplatky skončí už po říjnových volbách do poslanecké sněmovny. Do té doby by však kraje měly začít přemýšlet o elegantním řešení vzniklé situace a nečekat na rozhodnutí soudů, která jen potvrdí nezákonost zvoleného řešení.

Prohledat jednotlivé výrazy - Rušení poplatků v krajích se komplikuje. Mohou za to soudy?

Rušení , poplatků , v , krajích , se , komplikuje. , Mohou , za , to , soudy? ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka