Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Slabá koruna začíná pomáhat našim firmám

23.01.2009, 02:52   |   HK   |   komentářů (0)

Nepříznivá makroekonomická data, která v posledním období přicházejí z tuzemské ekonomiky, mají za následek i výrazný propad kurzu české koruny vůči euru a dolaru. Zatímco oproti euru klesla koruna za poslední půlrok téměř o čtyři a půl koruny, vůči americkému dolaru poklesla o šest korun. Podle interpretace médií tato skutečnost prodraží nákupy Čechů v zahraničí a naopak uleví vývozcům.

 „Pokles kurzu české měny je vítanou zprávou pro většinu podniků a zároveň pomalým návratem k normálu z dřívějších let a síle české měny, která více odráží reálný stav ekonomiky. Čeští vývozci tak již nebudou krvácet a finančně ztrácet jako tomu bylo v minulém roce, kdy přicházely kvůli silné koruně o miliardové částky. Například jen kvůli příliš silné koruně přišly české podniky podle Českého statistického úřadu za prvních 8 měsíců loňského roku o 60 miliard korun a Asociace exportérů dokonce odhaduje ztráty firem za celý rok 2008 na více než 100 miliard korun,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

 „Další oslabování koruny může zmírnit dopady hospodářské krize na český průmysl, zároveň je bohužel kompenzováno výrazným poklesem objemu zakázek jednotlivých podniků,“ doplňuje Petr Kužel. „V žádném případě ale neakceptuji nářky těch, kteří tvrdí, že kvůli slabší koruně si budou moci v zahraničí dovolit méně než loni. Naopak právě propad kurzu koruny pomůže mnoha firmám lépe se vyrovnat s následky hospodářské a finanční krize a tyto firmy budou mít více peněžních prostředků. Třeba právě i výplaty pro tyto lidi,“ dodal prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

 Kurz české měny se v loňském roce pohyboval jako na houpačce. Od počátku května do poloviny července zhodnotil téměř o desetinu, vzápětí do začátku září ztratil 8 procent. Tak výrazné změny v kurzu v tak krátkém období nemají nic společného s ekonomickou výkonností ani nastavením monetární politiky, ale jsou spíš výsledkem kurzových spekulací, které působí firmám velké ztráty.

 

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Slabá koruna začíná pomáhat našim firmám

Slabá , koruna , začíná , pomáhat , našim , firmám ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka