Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Sněmovna: Sníh z chodníků ať uklízí obce. Města ale protestují

20.02.2009, 07:41   |   Jana Sotonová (ihned.cz)   |   komentářů (0)

Odklízení sněhu z chodníků by nemuselo být už příští zimu starostí majitelů přilehlých domů. Chodníky a jejich úklid by tak v zimě připadl zpravidla městům a obcím, kteří jsou i jejich vlastníky. Takovou senátní novelu schválila dnes Poslanecká sněmovna. Nyní ji dostane k závěrečnému schvalování Senát.

Hlavní tvůrce předlohy, senátor ODS Jaroslav Kubera, považuje za absurdní nynější stav, kdy vlastník domu odpovídá za škody na chodníku, který mu nepatří. Poukázal například na to, že když někdo opravuje svůj dům a na chodník postaví lešení, musí za tento zábor platit. Také podnikatel, který si chce postavit na chodník reklamní poutač, za to musí zaplatit.

Majitelé domů nesou odpovědnost například za to, když se na zledovatělém chodníku někdo zraní. Novela by tuto odpovědnost převedla zpravidla na obce a kraje, které jsou většinou proti škodě způsobené třetím osobám pojištěny.

S návrhem takové úpravy však zásadně nesouhlasí Svaz měst a obcí. "My jsme proti tomu rozhodnutí vystupovali řadu měsíců. Například i v zahraničí funguje tato věc v řadě zemí jako zvyková záležitost. Když někde ti lidé bydlí, tak bez ohledu na to, čí ten chodník je, tak ho uklízí," řekl serveru iHNed.cz místopředseda svazu Jaromír Jech.

Obce se totiž obávají, že odklízení sněhu pro ně bude příliš finančně náročné. Větší města by musela ze svých rozpočtů vydat ročně až několik milionů korun navíc.

Svaz obcí odhaduje, že například ve Zlíně by stálo odklízení sněhu z chodníků ročně tři miliony korun z rozpočtu navíc, v Pardubicích podle odhadů osm milionů. Odhad pražského magistrátu je, že na celoroční údržba chodníku by mohla stát dokonce až tři miliardy korun.

Další výdaje: nákup techniky 

Další výdaje by navíc města měla s pořízením techniky na odklízení sněhu nebo náborem sezó;nních zaměstnanců. V Českých Budějovicích by to mohlo stát odhadem kolem 25 milionů, v Pardubicích dokonce až 28 milionů korun.

"Podle našeho názoru není potřeba řešit takový problém v době krize, která znamená potenciální nárůst výdajů i pro města a obce. Budeme apelovat na senátory, aby byla tato novela ještě minimálně odložena na příznivější dobu," říká Jech.

Při předkládání novely v Senátu pro ni hlasovalo třicet jedna z celkem 53 přítomných senátorů. Zda tedy novela v Senátu projde i při závěrečném schvalování ještě není jisté.

Sněmovna na návrh svého hospodářského výboru novelu formulačně upravila a doporučila navíc zpřísnit podmínky pro povolování reklamních poutačů podél silnic.

Celý článek naleznete na serveru www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-34565120-snemovna-snih-z-chodniku-at-uklizi-obce-mesta-ale-protestuji

Prohledat jednotlivé výrazy - Sněmovna: Sníh z chodníků ať uklízí obce. Města ale protestují

Sněmovna: , Sníh , z , chodníků , , uklízí , obce. , Města , ale , protestují ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka