Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Solárním panelům se v Česku daří

22.01.2008, 13:29   |   Jan Beneš (iHned.cz)   |   komentářů (0)

 

Česko sice nepatří mezi typicky slunné státy, začíná se tu ale zdárně rozvíjet byznys založený na sluneční energii: výroba solárních panelů. Firem, které se tomuto oboru věnují, přibývá, země se stává jedním z jejich nejvýznamnějších evropských výrobců - a to i přesto, že energii z nich získanou sama zatím příliš nepoužívá

Výrobce přichází odjinud

Ještě nedávno byla výroba solární energie spíš experiment. V současnosti se však začíná využívat komerčně a z toho těží výrobci. Velký podíl na produkci solárních panelů u nás mají zahraniční firmy.

Mezi větší producenty například patří japonská společnost Kaneka Corporation, která loni otevřela závod v Olomouci. Společnost chce v tomto roce investovat do nové výroby až 324 milionů korun a během dvou let zvýšit výrobu na panely s kapacitou 130 megawatthodin ročně.

"Světová poptávka po solárních panelech, které začínají být považovány za vhodný zdroj energie, loni výrazně vzrostla. Uvažujeme proto o rozšíření montážních závodů v Česku," říká mluvčí Kaneka Corporation Irena Krčmářová.

O rozšíření výroby slunečních panelů uvažuje i další významný hráč na tuzemském trhu - německá společnost Schott Solar, která otevřela továrnu ve Valašském Meziříčí už v roce 2005. Firma letos plánuje otevřít další tři výrobní linky - první z nich vedení společnosti plánuje zprovoznit do konce února tohoto roku, což by znamenalo zvýšení výrobní kapacity na více než 200 megawattů ročně a rozšíření výrobních míst.

"Máme sestaveny další plány na rozšíření výrobních kapacit a také pracovních míst, které bychom chtěli ještě letos zrealizovat," říká Vilém Měrka z marketingového oddělení firmy Solartec, dalšího z výrobců solárních panelů.

Výrobců panelů jsou u nás asi dvě desítky, celkový objem jejich výroby však není přesně znám. "Konkrétní podíl Česka ve výrobě solárních elektráren si zatím netroufnu odhadnout, i když si země v oboru stojí velmi dobře," říká Petr Klimek, ředitel společnosti Czech RE Agency, která podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Vývoz za sluncem

Zatímco se Česku ve výrobě solárních panelů daří, jejich využití v praxi je u nás zatím na počátku. Podle Petra Klimka sice nastává celosvětový "boom" ve využívání sluneční energie, největší užitek z něj ale mají státy s lepšími klimatickými podmínkami. "Odběratel se většinou určuje podle místa, tedy nejlépe tam, kde svítí slunce většinu dní v roce a kde je jasné, že bude energie ze solárních panelů využívána," vysvětluje.

Firmy to potvrzují. "Zájem začíná být obrovský. Nejvíce výrobků prodáváme do Itálie, Španělska a Řecka," tvrdí Měrka.

Celý článek naleznete na portálu iHned.cz

http://hn.ihned.cz/c1-22848300-solarnim-panelum-se-v-cesku-dari

První solární vlaštovky

V poslední době ale začínají mít o panely zájem i první tuzemští odběratelé. "Očekáváme, že se výroba v horizontu dvou let výrazně zvýší právě díky poptávce tuzemských zákazníků," doufá Měrka.

Prohledat jednotlivé výrazy - Solárním panelům se v Česku daří

Solárním , panelům , se , v , Česku , daří ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka