Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Současné internetové hrozby v ČR: rostoucí trend internetových podvodů a dalších hrozeb, sociální inženýrství

03.11.2011, 10:35   |   TZ   |   komentářů (0)

V poslední době ale Policie zaznamenala nová rizika v podobě krádeží identity. Zajímavým příkladem je zneužití identity renomované firmy, která působí na trhu již dlouhá léta. Zákazník, který prostřednictvím internetu poptává služby nebo zboží, však komunikuje s podvodníky, kteří webové stránky firmy upravili ve svůj prospěch. Pro pachatele této trestné činnosti není problém požadovat vysoké finanční zálohy, které jsou jim ze strany zákazníků poskytovány. Zákazníci – poškození po celou dobu internetové komunikace jsou přesvědčeni o komunikaci se zástupci renomované firmy. To, že se stali obětí podvodu, se dozvídají často i s odstupem několika týdnů.

 

Podle průzkumu Microsoftu se s nějakou internetovou hrozbou, ať už šlo o podvodnou nabídku, zavirovanou stránku nebo nevhodné chování na sociální síti, setkala v uplynulém roce čtvrtina českých rodičů. Přes tuto negativní zkušenost však pouští 86 % z nich své děti na internet již od sedmi let, přičemž například dvě třetiny desetiletých českých dětí užívají internet zcela bez dozoru. V oblasti internetových hrozeb vzdělává své děti 64 % rodičů, speciální software umožňující sledovat používání internetu dětmi však používá jen desetina z nich.

 

Sociální sítě se potýkají s obrovským nárůstem kriminality, která je páchána prostřednictvím sociálního inženýrství. Podle statistik společnosti Seznam.cz bylo za poslední rok zablokováno přes 19 tisíc účtů na sociální síti Lidé.cz, které se přes sociální inženýrství pokoušely z dětí vylákat intimní materiál, peníze, sex nebo osobní údaje.

 

Na negativní trend vývoje internetové bezpečnosti reagovaly již před rokem společnosti Microsoft, Česká spořitelna a Seznam.cz a společně založily projekt Bezpečnýinternet.cz za podpory Policie České republiky a společností Pierstone a Quantasoft. Na www.bezepecnyinternet.cz najdou zájemci všech věkových kategorií informace o rizicích spojených s užíváním internetu, ale také o způsobech, jak těmto rizikům v podobě podvodných nabídek, útočných virů nebo emailů zjišťujících osobní data předcházet, a jak se jim účinně bránit.


Za 435 dní od spuštění projektu navštívilo internetové stránky Bezpečnýinternet.cz přes 113 tisíc unikátních návštěvníků, kteří se v 30 % případů vrátili opakovaně. Prostřednictvím Poradny portálu bylo zodpovězeno přes dvě stě dotazů. Nejčastější problémy, se kterými se lidé na Poradnu obracejí, jsou oznámení nevhodného chování nebo zpráv, upozornění na podezřelé profily, zneužití identity nebo zveřejnění citlivých fotografií bez souhlasu třetí strany. Na Poradnu lidé nejčasněji chodí přes službu Lide.cz společnosti Seznam.cz.

 

Od září 2011 fungují stránky portálu v novém moderním designu a lidé můžou k diskuzi využít i nově založený facebookový profil nebo diskusi na portálu Lidé.cz. K rozšíření rozsahu informací přispějí také noví partneři projektu, a to zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC a server Hoax.cz.

Prohledat jednotlivé výrazy - Současné internetové hrozby v ČR: rostoucí trend internetových podvodů a dalších hrozeb, sociální inženýrství

Současné , internetové , hrozby , v , ČR: , rostoucí , trend , internetových , podvodů , a , dalších , hrozeb, , sociální , inženýrství ,

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka