Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Soud: Majitel ručí za psa, i když ho někdo vyprovokuje

01.07.2008, 02:20   |   Tomáš Fránek (www.aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Majitel psa musí v každé situaci počítat s tím, že zvíře může ohrozit lidi. Musí udělat všechna opatření, aby se to nestalo.

A odpovědnost majitele platí i ve chvíli, kdy je jinak klidný a poslušný pes k útoku vyprovokován.

Nejvyšší soud s tímto odůvodněním znovu otevřel případ, kdy má majitel psa zaplatit odškodné sedmileté dívce, které vylekané zvíře poranilo tvář.

Obvodní soud v Praze 6 i Městský soud v Praze původně žalobu dívčiných rodičů zamítly. Podle nich byla dívka jednoznačně viníkem celé situace, matka dívky navíc sledovala situaci ze vzdálenosti asi šesti metrů.

67 tisíc za útok

Pes zaútočil na dítě na louce u jezera, kde bez náhubku ležel vedle svého majitele. Dívka k němu přišla a chtěla ho pohladit, zvíře se leklo a kouslo ji do tváře. Hned poté majitel psa zklidnil.

Matka dívky u soudu požaduje odškodné 67 tisíc - jednak za ztížení společenského uplatnění dcery, peníze ale chtěla také za lékařské posudky.

Městský soud ji odmítl. "Rozhodující je skutečnost, že pes ležel v klidu na dece se svými majiteli, byl plně pod jejich kontrolou a na bezprostřední přiblížení žalobkyně reagoval naprosto přirozeným obranným způsobem," zdůvodnil verdikt.

Nyní Nejvyšší soud vyhověl matčinu dovolání a vrátil případ k prvoinstančnímu soudu do Prahy 6.

Senát vedený soudkyní Martou Škárovou sice potvrdil, že matka poškozené chybovala, zanedbala svůj dozor a zranění tak v podstatné míře spoluzavinila, viny se ale podle rozhodnutí nemůže zříci ani majitel psa.

Majitel musí udělat vše

Podle soudců majitel psa neudělal vše pro to, aby pes dívku zranit nemohl. Na místě, kde bylo velké množství lidí, měl ve zvýšené míře dbát na bezpečnost, zranění dívky tak není možné označit za náhodu.

"Samotná skutečnost, že pes bez náhubku a vodítka ležel na dece se svým pánem, evidentně nebyla dostatečným opatřením k zabránění vzniku škody na zdraví dítěte při kontaktu se psem," uvedli soudci.

Pokud tak majitel psa podle Nejvyššího soudu neudělá potřebná opatření, aby minimalizoval možné nevhodné či škodlivé chování psa a případné negativní následky takového chování, nemůže se zříci odpovědnosti za zranění, které zvíře způsobilo.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=609567

Prohledat jednotlivé výrazy - Soud: Majitel ručí za psa, i když ho někdo vyprovokuje

Soud: , Majitel , ručí , za , psa, , i , když , ho , někdo , vyprovokuje ,

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka