Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Dědictví

Autor Jana Lhotáková
Předmět Dědictví
Dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Zemřel nám otec , který byl po druhé ženatý. Se sestrou jsme byly předvolány k dědickému řízení spolu s jeho manželkou. Ta uvedla že otec nic neměl, na účtu pár tisíc a před jejich svatbou si vzal překlenovací úvěr. I když pár let splácel, dluh je celá ta částka 300000 a na stejném úvěrovém účtu je plus 100000. Manželka tvrdí že dluh je jeho ale plusová částka je SJM. Dědictví je tím pádem předluženo, ale notář řízení neukončil prý kvůli SJM. Vzhledem k tomu že máme děti, zříct se dědictví by bylo jen přenešení tohoto dluhu na děti a tak doporučil dohodu kde vše přejde na manželkku a my nenabýváme ničeho. Zároveň prý neví, jak se soud postaví k tomu vypořádání SJM, zda částku 100000 zahrne do SJM nebo ne a že je možné že to neschválí. Ale prý taky si toho možná ani nevšimne.Podepsaly jsme toto se sestrou, ale máme z toho divný pocit. Neřekl nám nic o odvolání a tak nevíme, zdali je vůbec možné v nějaké zákonné lhůtě si dohodu rozmyslet.
A kdyby se objevil ještě nějaký majetek, což je vcelku možné, a byl by vyšší než dluh, vztahuje se tato dohoda i na něj i když jsme o něm nevěděli a vše by dostala manželka?
Omlouvám se ale ještě jedna otázka. Pokud později zemře rodič zemřelého rodiče, my jako vnuci v takovémto případě jsme dědici, nebo ne, když je zde taková dohoda? Mockrát děkuji

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

obsah té dohody bych musel konrétně vidět. Zda se jedná o dohodu univerzální, která v podstatě sílu zřeknutí se dědictví ve prospěch manželky otce, nebo dohodu o zřeknutí se majetku o kterém je jednání vedeno a který je znám.

Pokud by šlo o dohodu univerzální, pak by se na ní vztahoval i veškerý majetek, který by se objevil v budoucnu..ale nemusí se jednat o majetek ale i dluhy. Pokud mi tedy z celé věci vyplývá jedná se tak jako tak o předlužené dědictví, takže je pro vás výhodné se ho pokud možno vzdát.

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka