Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


exekuce a zúžení sjm

Autor Monika
Předmět exekuce a zúžení sjm
Dotaz

Dobrý den,

mí rodiče podnikali v oblasti provozování restaurace/disco a máma před dvěma lety odešla, protože pracovala jak mohla a táta jen pil alkohol a nic nedělal. Od té doby se věnuje jiné podnikatelské činnosti a tátu nechala, ať se stará o podnik sám. Odstěhovala se od něj k babičce a nechala ho napospas jeho nezodpovědnosti a on nadělal dluhy na všem, co mohl. Na nájmu v podniku dluží s prodlením 800000 Kč, na sociálce, na plynu, na fin. úřadě... celkem jeho dluhy dosahují výše 1,5 mil. Kč. Máma o tom nevěděla a ještě min. rok jsme mu půjčili se sestrou peníze 360000 Kč, se smlouvou ověřenou notářem, že je musí vrátit do r. 2009, jinak se vzdá vlastnictví bytu ve prospěch mámy a dcer a dluh ještě doplatí. Měl tyto peníze použít na dluhy, které stoupaly, ale nepoužil.

Během tohoto roku máma ze svých naspořených peněz koupila byt, ve kterém žili a v katastru ho zapsali jako sjm, poté sepsal táta s mámou smlouvu o zúžení majetku, kde se vzdává vlastnictví bytu ve prospěch mámy, aby se pak mohla rozvést a aby o nic nepřišla, když je tak nezodpovědný. Na katastru jí ale řekli, že nemohou zúžit majetek, jelikož je na bytě exekuce k prodeji nemovitosti. Až tehdy se máma dozvěděla, komu všemu táta dluží, neměla ani ponětí, co vše je táta schopen zničit svoji nezodpovědností. Zabavili jí i pozemek, který platila máma a má ho napsaný jen na sebe.

Je nějaké východisko, jak z toho může máma vycouvat, tak, aby o nic nepřišla, když za jeho dluhy nemůže a nevěděla o jejich množství? Co má dělat, když podala žádost o zúžení předtím, než byla exekuce na byt nařízená a katastr to jen prodlužoval a jejich vinou se vše zdrželo a nyní je v exekuci. Je proti tomu nějaká obrana? Může se máma rozvést tak, aby nemusela platit jeho dluhy?

 

 

 

Odpověd na dotaz:

Obrana bude možná jen těžko. žúžení SJM se mělo řešit ještě před rozjezdem podnikání, resp. v době, kdy jste otci nechali možnost samostatně podnikat. Nyní už je zúžení neúčinné vúči věřitelům, protože závazky vznikly ještě v době existence SJM.

Jiné řešení než splacení dluhu nevidím, jinak je možné že o byt skutečně přijdete. Je tu pouze možnost, že pokud závazky, které si vzal jeden z manželů jsou zcela zjevně nepřiměřené majetkovým poměrům manželů, tak může manžel, který toto nezapřínil navrhnout zrušení exekuce na svou osobu. Nicméně prodeji bytu v dražbě se asi nevyhnete.

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka