Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Rozvod a splácení půjček

Autor Andrea M.
Předmět Rozvod a splácení půjček
Dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Manžel podniká jako fyzická osoba.Měl finanční problémy a potřeboval si půjčit v bance.Já byla v té době na mateřské dovolené a nevěděla jsem,jak velké má fin.problémy.Chtěla jsem mu samozřejmě pomoci.

Půjčil si v bance 500.000 v další bance 700,000 a ještě využil dotace pro firmu 900.000 všude sem se (bohužel) podepsala  v té době (před 3 lety) jako ručitel těchto půjček.

V současné době se manželovy fin.problémy staly neúosné.Přerostly v exekuce..pomáhala jsem jak se dalo,ale už je toho přiliš. Slibuje,nesplácí a já podala žádost o rozvod.

Je možné,aby sepsal,že přejímá zodpovědnost za své dluhy výhradně on?Všechny peníze použil na podnikání. Podniká jako fyzická osoba-bohužel. Do domácnosti nic nedal.

Pokud se rozvedeme,tak nebudu vědět,jestli tyto půjčky a ostatní,má jich více splácí nebo ne?

Já jsem prodala svůj majetek,abych mu pomohla,ale ted už já ani rodina nic nemáme a mám tedy strach,že případná exekuce spadne i na mě a mého syna. Je možné při soudním řešení SJM po rozvodu vyřešit,aby tyto závazky převzal výhradně on?Já jsem na mateřské dovolené 4.rok a chodím si přivydělávat. Splácím další půjčky,které jsem si vzala na své jméno.Peníze použil opět on na své podnikání..

Pokud já budu splácet tyto malé půjčky,které jsou přímo na mé jméno, zastaví se případné exekuce přede mnou? Přihlédne někdo,třeba u soudu,že si své závazky plním?Velké úvěry ze svého platu splácet nemohu,ale ani přinutit manželala,aby dodržoval je řádně splácel. Tím více, když zřejmě nebudeme bydlet po rozvodu společně.

On tvrdí,že mi podepíše všechno.Je možné sepsat nějakou dohodu o vypořádání,kde opravdu uzná,že si půjčil na podnikání a já s tím nemám nic společného?

Vím,že jsem ve složité situaci,ale ráda bych ji alespoň nějak řešila,přestože uspokojivé řešení neexistuje.

Děkuji za odpověď

Andrea

 

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

toto bohužel možné není. Vzhledem k tomu, že jste se přímo pod smlouvy podepsala a vystupujete jako ručitel. Nikoliv z pozice manžela se společným jměním manželů. Jako na ručitele na Vás nemá žádný vliv rozvod či vypořádání majetku. Jako ručitel jste povinna plnit úplně stejně jako Váš manžel.

Bohužel není možné situaci vyřešit ani prohlášením, že dluh převzal pouze manžel.  S tímto by totiž musel souhlasit věřitel, což je velmi nepravděpodobné. Je mi líto, že Vám nemohu dát příznivější odpověď.

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka