Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Zástava nemovitosti

Autor Jana Kuzmičová
Předmět Zástava nemovitosti
Dotaz

Dobrý den,

otec mého přítele si vzal třímilionovou půjčku od jedné finanční společnosti a jako záruku dal do zástavy rodinný dům( v hodnote cca 10mil.kc), ve kterém bydlíme.Přítel je z 1/2 vlastníkem nemovitosti,a se zástavou domu souhlasil a smlouvu podepsal.K zajištění pohledávky věřiteli vlastníci převedli vlastnické právo k nemovitosti na věřitele,který toto vlastnické právo k uvedené nemovitosti do svého výlučného vlastnictví přijal.Otec mého přítele částku do určené doby neuhradil,a věřitel nám oznámil,že z převodu vlastnického práva se tímto stává převod trvalý a nemovitost máme vyklidit.( věř.je veden v katastru nem.).Věřitel chce vyhlásit veřejnou dražbu,prý už má kupce za cenu,kterou by uspokojil svoji pohledávku.Pokud se toto stane,nebudeme mít finance na to,abychom si koupili nějakou střechu nad hlavou.

Chtěla bych se Vás zeptat,zda může věřitel prodat "naši" nemovitost tak hluboko pod cenou,jestli má právo nás vystěhovat(zůstali bychom na ulici).Může nám například nechat odpojit elektřinu,plyn,vodu,aby nás donutil k vystěhování?Můžeme se vůbec ještě nějak bránit?V domě stále bydlíme,protože nemáme kam jít,platíme včas veškeré inkaso,provádíme stálou údržbu domu(zazimování bazénu,okrasné zahrady apod.)tak jako před zástavou.

Velmi děkuji za odpověď,děkuji tímto i za odpověď minulou,pomohla mi.

                                                                             S pozdravem Jana Kuzmičová

 

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

k Vaší věci bych potřeboval podrobnější informace. Zejména k formě převodu vlastnického práva. Přijde i totiž krajně nevýhodné, že by jste za půjčku 3 miliony korun souhlasili s převodem vlastnického práva domu za 10  milionů. Obvykle se toto řeší zápisem zástavy na uvedenou částku do katastru nemovitostí  s tím, že dům můžete i s touto zástavou případně prodat sami a z výtěžku uhradit dluh.

Pokud by jste tedy dům prodali za jeho oficiální tržní hodnotu 10 milionů, či třeba jen 8 milionů, stále Vám zbude dostatečná částka k pořízení nového bydlení.

co se týká vyklizení domu, neměl by Vás zatím nový majitelé z domu vystěhovat bez soudního rozhodnutí. Je možné že se o to bude pokoušet, ale na to nesmíte přistoupit a aktivně se bránit. Vystěhování na ulici totiž není tak snadno možné. Je škoda, že jste se na mne neobrátili dříve, kdy jsme mohli ještě situaci nějakým způsobem zachránit, i když i nyní stojí zato se pokusit o co nejvýhodnější řešení pro Vás. Ve Vaší složité situaci bych Vám doporučil najmutí advokátní kanceláře, která by Vás oficiálně zastupovala a pomohla Vám v celé věci z právního hlediska.

Pokud by jste měli zájem o spolupráci s naší advokátní kanceláří se sídlem v Praze 8, a zvolení dalšího postupu ve věci, pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka