Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Darovanie nehnutelnosti

Autor Miskovicova
Předmět Darovanie nehnutelnosti
Dotaz

Prosim poradit ohladne darovania. Pred rokom sme spolu s manzelom kupili dcere byt, na liste vlastnictva sme vsak uvedeni ako vlastnici manzel a ja. Dcera si byt zariadila, nastahovala sa tam, zije tam. Manzel si vsak nasiel pred dvoma mesiacmi "priatelku"  a chce sa do bytu nastahovat a dceru odtial vyhodit. Neustale sa ohana tym, ze byt je jeho a moj a nie dcerin, ze nech sa pozriem na list vlastnictva, ze dcera nema ziadny narok tam byvat. Tvrdi, ze ten byt sme kupovali pre nas, (neviem naco by nam bol, ked mame krasny 4-izbovy byt).  Nemam ziadny pisomny doklad o tom, ze sme byt kupovali dcere a darovali sme jej ho. Plati aj ustna dohoda pri darovani nehnutelnosti? Stacia na dokazanie darovania bytu dcere svedkovia? O tom, ze sme kupovali byt pre dceru vedia vsetci nasi spolocni znami.  

Mozem ja, ako spoluvlastnik, darovat moju polovicu tohto bytu dcere? Potrebujem k darovaniu aj suhlas manzela? Da sa vobec nieco urobit, aby ten byt ostal dcere?

Dakujem za odpoved.

Odpověd na dotaz:

Nic takového neplatí. Darování nemovitosti je třeba učinit písemnou formou se všemi náležitostmi a podáním vlastnického práva do KN. Jinak to není rozhodně platné. Darovat polovinu bytu dceři samozřejmě můžete. Nebude to spojené s žádnými vysokými náklady. Kromě 500 Kč poplatek za vklad na KN.

Jinak Vám dám velmi dobrou radu. Pokud chcete, aby dcera mohla byt okamžitě a hned legálně užívat, a aby její užívání nemohlo být nikým ohroženo. Sepište s ní nájemní smlouvu na tento byt na dobu neurčitou. Stačí podpis Váš jako pronajímatele a její. A smlouva bude platná. Dcera tak získá platný právní titul na užívání bytu a manžel nebude mít jakoukoliv možnost ji z bytu vyhodit, či vykázat. Ale ona jeho ano.

Pokud by jste chtěli mít jistotu, pak Vám přesně takto koncipovanou smlouvu mohu sepsat i já, pokud mě kontaktujete na mailu: mojepoplatky@seznam.cz

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka