Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Dědické řízení

Autor Iveta Tichá
Předmět Dědické řízení
Dotaz

Dobrý den, v květnu 2008 mi zemřel otec. Nyní proběhlo dědické řízení. Otec měl 2 děti z prvního manželství a z druhého manželství měl další dítě, které je nezletilé. Na dědictví jsme tedy 4, závěť nenapsal, tudíž dědíme ze zákona. Otec vlastnil 3/4 domu, ve kterém bydlel spolu s manželkou, synem a s 2 dětmi z předchozího manželství své ženy. Na jednoho ze synů své ženy převedl 1/4 domu. Dědíme tedy 3/4 domu na 4 díly. Na dům je udělán odhad, který ale zdaleka neodpovídá tržní ceně nemovitosti. Pozůstalá manželka nabídla u dědického řízení dohodu, kde navrhovala, že nás vyplatí, ale částku ještě snížila, s dohodou jsme nesouhlasily a ponechaly si lhůtu 1 měsíce k dalšímu jednání. Můj dotaz se týká mého dalšího postupu. Netrváme se setrou na spoluvlastnictví domu, ale chtěly bychom se nechat vyplatit z tržní ceny nemovitosti, která je mnohonásobně vyšší než předložený odhad. Můžete mi, prosím, poradit jak mám dále postupovat, zda se musíme nechat napsat jako další majitelé nemovitosti a pak trvat na vyplacení dle tržní hodnoty? Můžeme požadovat prodej domu a následné rozdělení peněz na 4 díly? Můžeme svou část domu pronajmout? Je mi jasné, že pokud se nedohodneme, budeme muset vše řešit soudní cestou, nevím ale, jak může soud postupovat, zda máme vůbec na shora uvedené možnosti nárok. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

dobrý den,

určitě je možnost několika řešení. Nevím, kdo vypracoval odhad, ale odhad pro dědické řízení by měl být rozhodně na tržní cenu domu. Z té pak máte nárok na vyplacení své části hodnoty domu.

Dalším řešením je nechat si podíl na domě a pak navrhnout u soudu vypořádání podílového spoluvlastnictví a to prodejem nemovitosti. Pokud tedy nebude mít někdo ze spoluvlastníků zájem o odkup zbylých podílů za třžní cenu. Rozhodně nemusíte v tomto případě souhlasit se splátkami.

Další možností je podíl si ponechat a jak jste napsal, ho třeba pronajmout. I když v případě podílového spoluvlastnictví s tím vznikají problémy. Protože každý ze spoluvlastníků má právo jakkoliv prostory domu ve kterém mají podíl užívat. Tento podíl je však samostatně v podstatě ne neprodejný, nebo jen za zlomek své reálné hodnoty.

Pokud by jste v budoucnu potřebovali konkrétní právní pomoc tak mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka