Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Dědictví

Autor IN
Předmět Dědictví
Dotaz

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda je možné změnit rozhodnutí o dědictví.Před třemi lety mi zemřel otec, po něm jsme zdědily se sestrou dům. Mamka měla nárok na 1/3 domu, ovšem zřekla se dědictví. Dům je tedy ve společném vlastnictví mě a mé sestry, mamka má věcné břemeno doživotního bývání. (Sestra získala dům za svobodna), poté se vdala. Zvažovala jsem vyplacení jejího podílu, abychom s mamkou mohly začít opravovat dům. Ovšem zjistila jsem, že odhad před třemi lety činil 1,5 milionu na dům, tj. 750 tis. Kč polovina domu. Sestra se se mnou nebaví, pouze švagr,  a to tím stylem, že mám udělat opravy, zaplatit je, schovat si účtenky a poté, jak splatím rovnou polovinu domu, tak mi ho převedou. Vidí pouze odhadní cenu, jedná se o starý dům, nemám finanční prostředky na vyplacení rovné půlky a k tomu opravy.Mamka je znechucená chováním švagra a mé sestry. Je možné, aby bylo znovu obnoveno dědické řízení a získala zpětně 1/3? Velmi mě překvapilo chování švagra, nikdy bych to do něho neřekla. Nebo poraďte mi, prosím, co mám dělat. Pokud například uděláme novou střechu, zvýšíme tím hodnotu domu nejenom moji, ale i jejich. S opravami je spojena řada doprovodných nákladů, na které nikdy nebudu mít faktury. Zaráží mě, že švagr se do toho vměšuje, tvrdí, že bydlím v jejich domě a že se mám starat, když neplatím nájem. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Dobrý den

změnit rozhodnutí o dědictví určitě možné není. Budete se tak muset vyrovnat se situací takovou jaká je. V tomto případě bohužel nevidím žádné jiné řešení než dohodu.

Nabídl byh jim určitě nějakou částku, která bude nižší než odhad a s tím, že jim jí budete splácet. Mohou mít buď něco nebo vůbec nic. Pokud totiž souhlasit nebudou nedostanou vůbec nic, protože sice mají polovinu domu, ale ten jim nikdy nic nevynese a nikdy z něj nic mít nebudou. Protože v tomto případě nepřipadá v úvahu vypořádání podílového spoluvlasnictví prodejem domu, protože dům s věcným břemenem nikdo nekoupí a když tak za výrazně nižší cenu, to znamená, stejně by získali mnohem nižší cenu než je odhad.

Pokud by jste měla zájem, mohu jim poslat návrh na vypořádání jménem advokátní kanceláře, která Vás bude zastupovat a snad bychom se mohli pak někam posunout. Potřebuju jenom vědět, jaké řešení a v jak vysokých částkách je pro Vás přijatelné.

Pokud máte zájem o další spolupráci kontaktujte mě na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka