Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Dědictví po manželovi

Autor Petra Novotná
Předmět Dědictví po manželovi
Dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak je to s dědictvím v případě manželovi smrti a následném vypořádání s manželovými dětmi. Mám nárok také stejně jako jeho děti dědit po manželovi část jeho majetku/domu? S manželem spolu žijeme 16 let ve společné domácnosti a 10 let jsme manželé, ale dům získal manžel před naším seznámením resp. uzavřením našeho manželství. V katastru nemovitostí je zapsán jako jediný majitel. Mám právo resp. nárok žít v domě i po manželově úmrtí? Manžel má z předchozích vztahů 2 děti. Bojím se, že bych mohla také skončit jednoho dne bez střechy nad hlavou.

Ještě jedna otázka. Pokud by mne manžel nechal zapsat na KN jako spoluvlastníka domu mám strach, že v případě mé smrti bude jedna z mých dcer /pernamentní dlužník/ uplatňovat nárok na dům manžela. Lze toto nějkým způsobem právně ošetřit? Může zdědit  manžel po mé smrti zpět mojí polovinu domu a ne mé děti z předchozího manželství /mám tři dcery/. 

Děkuji Vám za odpověď.

Odpověd na dotaz:

 

Dobrý den,

mám pro Vás jedno špatnou a jednu dobrou zprávu. V případě smrti manžela by jste se stala jedním z dědiců spolu s manželovo dětmi. Pokud by tedy měl manžel dvě děti, pak zdědí každý třetinu domu. Je tedy malá pravděpodobnost, že by jste v domě mohla zůstat. Pokud by jste měla dál zájem o užívání domu, musela by jste vyplatit až 2/3 jeho hodnoty manželovým dětem, aby jste se mohla stát jediným vlastníkem.

Stejně to bude i v případě, kdy Vám manžel převede polovinu domu. Protože ten by dědily Vaše dcery spolu s manželem. Opět by musel manžel vyplatit Vaše dcery.

Dobrá zpráva je, že celá věc má poměrně kvalitní řešení pro tyto případy. Pro více informací a konkrétní právní pomoc mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka