Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


dotaz

Autor Novotna
Předmět dotaz
Dotaz

Dobry den,

chtela bych se zeptat. Pred dvema lety jsem koupila s pritelem na pul byt v osobnim vlastnictvim / byt tedy na katastru napsany na oba dva se zastavnim pravem pro banku na urcitou castku/ na tento byt jsme si brali hypoteku, ktera je jeste v tuto chvili psana jen na mou osobu. S pritelem se v tuto chvili rozchazime, ale z jeho strany neni mozna domluva, at uz o prodeji bytu ci o fin. vyrovnani a pak  o prevodu celeho bytu na nej.

Chtela bych se zeptat jake mam moznosti pri reseni teto situace? Je ochoten na sebe nechat prepsat hypoteku. Je pro me vyhodnejsi hypoteku na nej nechat prevest nebo mam vice moznosti jak uspet, kdyz hypoteka zustane psana na me? V pripade, ze se nedohodneme je mozne prodat svou polovinu bytu, ikdyz byt je zatizen hypotekou?

Dekuji

Odpověd na dotaz:

Zásadní chybou je, že při získávání hypotéky jste nenechala přítele figurovat, alespoń jako ručitele. Takto získal majetek aniž by byl nucen cokoliv splácet. Obávám se, že dohoda může být za těchto podmínek velmi složitá.

Váš návrh o prodeji poloviny bytu je prakticky nerealizovatelný. Polovinu bytu nikdo nekoupí, snad kromě Vašeho přítele, nebo jen za výrazně nižší cenu.

Můžete požádat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví. S tím, že sou může rozhodnout o prodeji bytu a vyplacení poloviny výtěžku každému z vás. S tím, že se z Vaší poloviny uhradí celá hypotéka. Protože Váš přítel nemá k této hypotéce žádnou povinnost.

Další možností je jednoduše hypotéku nesplácet. A banku vyzvat k dražebnímu prodeji nemovitosti s tím, že po úhradě dluhu se výnos rozdělí každému z vás stejným dílem. Toto mi přijde jako nejvhodnější řešení. Které by bylo i pro Vás nejvýhodnější.

Pokud by šlo o převzetí hypotéky, tak netuším jaká je výše úvěru a hodnota bytu, aby to bylo pro Vás výhodné

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka