Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


dům ve společném vlastnictví - dědictví

Autor Mirka
Předmět dům ve společném vlastnictví - dědictví
Dotaz

Dobrý den, s manželem jsme si společně před třemi lety pořídili dům, nicméně mi není jasné, při případném rozvodu nebo dědictví, jak by právník pohlížel na tuto situaci:

Ještě před svatbou jsem měla byt v osobním vlastnictví. V srpnu 2005 jsem s realitkou uzavřela smlouvu o prodeji bytu. V říjnu 2005 jsme se s manželem vzali. V prosinci jsem tento byt prodala, na účet mi přišly peníze a s manželem jsme společně pořizovali dům - JEDEN MILION JSEM PŘEVEDLA v prosinci roku 2005 Z PRODEJE SVÉHO BYTU NA ÚČET PRODÁVAJÍCÍHO rodinného domu, na zbývající dva miliony kupní ceny domu jsme si společně s manželem vzali hypotéku. Tu on splácí ze svého účtu. V říjnu 2005 jsme již jako manželé uzavřeli smlouvu s bankou, abychom získali hypotéku.

Dotaz:

1. bude soud přihlížet při případném rozvodu či dědictví (společné dítě nemáme, ale každý máme po jednom dítěti z 1. manželství), že jsem vložila (již tedy jako vdaná za svého muže) do koupě bytu 1 mil. Kč, který pocházel z prodeje mého bytu, který byl VÝLUČNĚ V MÉM OSOBNÍM VLASTNICTVÍ? Chci vědět, zda by se při případném dědictví, kdyby manžel umřel, bral zřetel na to, že jsem uhradila při koupi domu jednu jeho třetinu a zda by se tato částka odečetla od hodnoty, která se pak rozdělí mezi pozůstalé, případně zda bych při případném rozvodu mohla uplatnit tuto částku s tím, že bychom se pak dělili o majetek v hodnotě zbývajících 2 milionů. A pokud se k tomu přihlíží, jak to lze doložit? Stačí mít výpis o pohybu peněz z bankovního účtu?

2. přihlíží se k tomu, při případném vyrovnávání, z jakého účtu se hradí hypotéka, když jsme manželé? Je to podstatné či nikoli? Jde o to, že hypotéku splácí manžel ze svého účtu, kam mu chodí příjmy z podnikání... jeho příjmy jsou stabilnější než ty mé - a také jsou vyšší.

Děkuji moc za odpovědi, vrtá mi to hlavou. Brali jsme se velice rychle, s ohledem na naše bytové podmínky, a nebyl čas na uzavření předmanželské smlouvy. Mirka

Odpověd na dotaz:

Ale i když nemáte přemanželskou smlouvu, můžete si stále zúžit společné jmění.

Vše je věcí důkazů. Tedy pokud jste schopna prokázat, že na uhrazení částky za dům jste skutečně využila peníze z prodeje své vlastní nemovitosti, pak samozřejmě u rozvodu k tomu bude soud přihlížet.

S tím, že je jedno za jaké účtu se hypotéka platí, protože vydělané prostředky po uzavření manželství patří so společného jmění.

V případě dědictví to má vliv potud. Manžel získá polovinu majetku z titulu společného jmění ze kterého v případě návrhu a prokázání bude odečten milion korun, které jste vložila z vlastního jměnní, a zbývající polovinu se podělí s Vaším dítětem.

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka