Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


fond oprav - poškozená podlaha

Autor Lukáš Plas
Předmět fond oprav - poškozená podlaha
Dotaz

Dobrý den,

před rokem jsme s manželkou koupili byt, který je umístěn u země, pod úrovní ulice (cca 6 schodů z chodníku ). Dříve zde byl nebytový prostor. Na jaře letošního roku jsme začali upornňovat předsedu společenství vlastníků na to, že venkovní zeď domu vykazuje nedostatky - velká díra pod zdí v úrovni terénu, chybějící izolace. To vše velmi blízko místu, kde se snížený tereén svažuje k odtokovému kanálku, tudíž se do těchto míst v době deště soustředí největší proud vody před tím, než kanálem odteče. Teprve v Říjnu, tedy cca 4 měsící po našich urgencích byla zeď opravena a zaizolována a betonem ochráněna před vodou. Nicméně zhruba před třemi týdny se nám začala v jedné místnosti kroutit evidentně vlhká plovoucí podlaha. Podlahář, který ji rozebíral nám dal písemný posudek, kde píše, že voda se do podlahy dostala zvenku kvůli špatné hydroizolaci venkovní zdi domu.. Máme i fotogrrafie z doby kdy podlahu rozebírali, na kterých je evidentně vidět, odkud voda do místnosti tekla.

Předseda společenství se brání uhradit nám škodu, neboť se prý jedná o soukromou podlahu, takže to nemůže platit z fondu oprav. To, že se podlaha zničila kvůli špatné údržbě zdi ho nezajímá. Prý je naše riziko, že bydlíme u země. Fond oprav se nemůže vztahovat na škody na soukromém majetku vlastníků, k tomu prý máme pojistku. Toto jsem si ale zjišťoval a pojistka kryje pouze škody způsobené záplavou/povodní - tedy živelnými vlivy, nikoliv tím, že výbor neudržuje dům v požadované kvalitě.  Toto ale předsedu nezajímá. Prý kdyby dole byly sklepy, kdyby tam nějaký podnikavec neudělal byty, tak by trocha vody nikoho nezajímala. To, že tomu "podnikavci" dali souhlas s vybudováním bytů a tudíž přijali i za tyto byty zodpovědnost, ho nezajímá.

Prosím o právní názor.

Podtýkám, že platíme poctivě všechny poplatky a jelikož je náš byt jeden z největších, tak platíme z celého domu nejvíce. Platíme i za společné prostory, které ale nevyužíváme, neboť máme svůj vchod, společný vchod paneláku vůbec nevyužíváme. Ani tohle ale jejich přístup nemění.

Díky za pomoc,

Lukáš Plas, 777 592 887

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

Vaše stanovisko je správné. Pokud byla škoda prokazatelně způsobena zanedbáním údržby společných prostor, kterými zeď bezpochyby je, pak je společenství vlastníků jako vlastník společných prostor zodpovědné za tyto škody.

Předseda výboru má sice pravdu, že z fondu oprav se nehradí opravy bytů v osobním vlastnictví, nicméně to pouze v případě, kdy je poškození či vada způsobená z jiných důvodů než z důvodu poškození společných prostor apod.

Je třeba vyzvat výbor písemně s argumenty k úhradě škody.

V případě zájmu o další informace či konkrétní právní pomoc mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka