Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Ideální spoluvlastnictví

Autor Lenka
Předmět Ideální spoluvlastnictví
Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na ideální spoluvlastnictví, máme firmu s r.o. a koupili jsme 50% ideální podíl činžovního domu (cca 9 bytů, většinou regulované nájemé), měli jsme dohodu s majitelkou že ona bude užívat 1 patro a naše firma druhé a zbytek (nájemné se rozělí 50% pro každý majitel). Bohužel majitelka zemřela a dcery chtěli dohodu změnit, dohodli jsme se na změně a sepsali dohodu, jedna z dcer bude mít k dispozici byt 3+1 a druhá garsonku a mi byt 2+1 a 1+1, výměra je téměř stejná a zbytek s podílem 50%. Dohodu navrhli oni. Před 2 roky zemřela dcera která užívala byt 3+1 (dědic se stal její syn, který dosud uvedený byt stále užívá) a druhá dcera stále má garsonku, ale nebydlí tam). Nyní chtěji znovu dohodu změnit a chtějí i 50% podíl z našich bytů (naše firma je pronajímá), s tím že oni sice mají stejnou výměru ale oni jejich byty využívají pro svoje účely a tím mají nárok i na nájemné z našich bytů. Mají právo vyžadovat byty 3+1 a garsonku jen pro sebe a znovu 50% podíl z našich bytů (vím že žádný byt není náš když se jedná o ideální 1/2 ale tak zněla dohoda, která bohužel je již neplatná pro smrt spolumajitelky).

S pozdravem a velce děkuji za odpověď

Lenka

Odpověd na dotaz:

Toto je jasná nevýhoda podílového spoluvlastnictví. Z každého metru nemovitosti tak má každý z vás 50 %. Smlouvy, které se uzavřou mezi spoluvlatníky o "rozdělení" užívání částí domu se dají samozřejmě vypovědět a nikdy nemáte jistotu, že to co fyzicky užíváte budete moci užívat i v budoucnu. Určitou zárukou je, že pokud se jedná o byt, který fyzicky užíváte, máte tam svůj zámek a své věci tak požívá ochranu, což do určité míry znemožńuje aby byly Vaše práva narušeny. Nicméně plnou jistotu nemáte v tomto případě nikdy.

Je tedy možné rozděli poměr užívání podle podlahové plochy, alespoň přibližně a výtěžky dělit v poměru 50 %. S tím, že každý z Vás má na výtěžky z nemovitosti nárok dle svého podílu.

Pokud neexistuje žádná dohoda, pak je pravda, že mají nárok na 50 % výtěžku i z bytů, které jste dle dohody měli dříve určené pro sebe...Jen by mě zajímalo, zda dohoda s bývalou majitelkou byla učiněná písemně? Pokud ano a nebyla oficiálně zrušena, pak by měla platit stále, akorát do těchto vztahů vstoupili dědici.

Jinak řešení vidím následující. Oni sice mají právo na 50 % z výtěžku jakéhokoliv pronájmu ve společném domě, ale..pokud neexistuje dohoda, tak stejnětak vy by jste mohli požadovat po nich uhrazení 50 % obvyklé ceny za užívání jejich prostor. Teoreticky jako spoluvlastník můžete uzavřít i nájemní smlouvu na jimi užívané prostory a tato smlouva by byla platná:)

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka