Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


nová nemovitost

Autor Andrea Nahodilová
Předmět nová nemovitost
Dotaz

Dobrý den,

prosím o radu, jsem vdaná a s manželem vlastníme společně rodinný dům včetně pozemku, vše ve SJM, na tento dům ještě splácím úvěr ze stavebního spoření  a také v tomto domě bydlíme . Manžel chce koupit další rodinný dům, na který si chce vzít hypotéku, či úvěr.

Jak celou věc právně ošetřit, že v případě neplacení splátek úvěru na nový rodinný dům, se do případné exekuce nedostal náš stávající majetek, hlavně rodinný dům, ve kterém bydlíme. Je to vůbec možné? Je možné, aby do případné exekuce šel jen nově pořízený rodinný dům ?

Jak vyřešit stávající SJM- na podílové - z důvodu např. manželového úvěru, muselo by se podílové jmění uzavřít před koupi nového RD a v jakém časovém horizontu? Jak se postupuje a kolik to cca stojí?

Bude chtít banka, kde by si manžel bral úvěr můj souhlas -jako manželky?

Předem vám moc děkuji za pomoc a s pozdravem Nahodilová

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

první věc je třeba uzavřít dohodu o výhradní odpovědnosti za závazky, ze které bude i do budoucna vyplývat výhradní odpovědnost za závazek toho manžela, který závazek vlastním jménem zřídil. Tedy aby za závazek neručil druhý z manželů.

Stejně tak bude třeba uskutečnit zúžení společného jmění manželů. Ze společného jmění manželů tak vyčleníte svůj stávající dům, i všechny další nemovitosti, které v době manželství pořídíte a které budou ve výhradním vlastnictví toho z manželů, který je skutečně pořídí. Váš stávající dům bude následně v podílovém spoluvlastnictví.

Teprve potom by jste měli vyřizovat hypoteční úvěr. Bance předložíte dohodu o zůžení společného jmění, čímž nebudete muset být účastna smlouvy jako spoludlužník či ručitel a celý úvěr bude ve výhradní odpovědnosti manžela.

Pak by neměl být problém nový dům pořídit a Vy se současně nebudete muset obávat exekuce na Váš stávající dům, resp. exekuce by pak byla postižena jen jeho část domu.

S případnými doplňujícími otázkami se na mne obraťte přímo na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka