Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Spoluvlastnictví

Autor Irena Černá
Předmět Spoluvlastnictví
Dotaz

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat ohledně spoluvlastnictví. V dědickém řízení jsme se sestrou zdědily rodinný dům a zahradu (každá vlastní ideální polovinu), mamka má věcné břemeno dožití v domě a vstup na zahradu. Já s mamkou bydlím v tomto domě. Sestra bydlí jinde. Chci se zeptat, jaké náklady můžu po sestře požadovat k úhradě? Chápu, že elektřinu musíme hradit dle spotřeby, ale topíme dřevem a uhlím a na těchto nákladech se nikdy nepodílela, ačkoliv vytápíme i jakoby její půlku (dům není možné rozdělit na dvě bytové jednotky), sadila jsem stromky kolem domu, nenahradila mi také nic.

Dům je starší a bude vyžadovat v brzké době opravy. Sdělila mi, že máme opravovat, že nám to schválí, faktury máme uhradit a jak se někdy v budoucnu budeme rozhodovat o převodu, mohu si tyto náklady odečíst od odhadní ceny. Opravdu to tak funguje, když odhadní cena se nerovná ceně tržní?

 

Děkuji Vám za odpověď.

S pozdravem

Irena Černá

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

první věcí je platba nákladů na provoz domu. Tyto platby by měl hradit ten kdo dům pravidelně užívá. V tomto případě by se mělo jednat především o Vaši matku, která má z titulu věcného břemene povinnost hradit běžné provozní náklady.

Co se týká investic do oprav domu, pak se na toto skutečně nespoléhejte, protože takto automaticky to nefunguje. Je potřeba o těchto věcech sepsat závaznou dohodu, kterou Vám sestra podepíše a z níž bude jasné a zřejmé, jakým způsobem a kdy bude sestra za svou část nákladů odpovědná. Mělo by se jednat o jasně definovaný závazkový vztah, který Vám umožní v budocnu skutečně investované peníze, resp. část z nich získat nazpět.

V případě zájmu o další informace, či konkrétní právní pomoc mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka