Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Spoluvlatnictvi domu

Autor Lenka Šťastná
Předmět Spoluvlatnictvi domu
Dotaz

Dobrý den.Moje matka zdědila ještě se svými 2 sourozenci rodinný domek se zahradou po svém otci.Každý má tedy 1/3.Jediný kdo se o nemovitost zajímá a stará je moje matka.Ostatní do nem .nechtějí investovat ani korunu,nejezdí na kontrolu nemovitosti, ani neudržují svojí třetinu zahrady ani domu.Již přes 10let moje matka udržuje zahradu,dvorek,platí el.atd.Nyní potřebují peníze,tak vyhrožují mojí matce,že rodinný dům dají přes realitní kancelář k prodeji a její souhlas k tomuto nepotřebují,protože oni se dohodli a mají 2/3 k prodeji.Matka však domek prodat nechce.Slouží jí a mým dětem k rekreaci.Ráda bych věděla co můžeme dělat a kdo má pravdu?Nepozbyli již svým nezájmem o nem.užívací a prodejní právo?Neexistuje něco jako promlčecí doba a kolik je to případně let?Děkuji.

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

doba k vydržení je 10 let. Bohužel se obávám, že zde navrhovat vydržení zřejmě nepůjde, protože sourozenci jsou jako spoluvlastníci zapsáni v katastru nemovitostí a samozřejmě že by případně tvrdili, že do domu občas zajedou, že si jsou svého vlastnictví vědomi apod.

Na druhou stranu je také pravda, že oni sami prodat nemovitost nemohou. Mohou prodat max. svůj podíl. 2/3 domu ale za dobrou cenu nikdo nekoupí. Prodat podíly mohou nejpravděpodobněji za velmi podhodnocenou cenu. Ale být Vámi, tak je nechám a´t dům dají realitce k prodeji. Pokud realitka dům prodá, pak Vaše matka nepřidá svůj podpis, který je nutný k prodeji a prodej překazí. Oni si pak ponesou odpověnost za selhání obchodu. Další věcí je skutečnost, že Vaše matka má předkupní právo na jejich podíly. Pokud tedy oni jí nenabídnou ke koupi sví podíly přednostně, tedy za cenu za kterou je budou následně nabízet, může Vaše matka v budoucnu celou případnou transakci zpochybni.

Nicméně přese všechno uvedené zde je nebezpečí, že o dům nakonec přijde. Pokud totiž sourozenci požádají soud o vypořádání podílového spoluvlastnicví a Vaše matka nebude mít dost peněz, aby je vyplatila, může soud rozhodnout o prodeji nemovitosti a vypořádání podílů z výtěžku prodeje.

Pokud by jste potřebovala konkrétní informači či pomoc, pak mě kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka