Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


ústní smlouva o dílo

Autor Andrea Pudilová
Předmět ústní smlouva o dílo
Dotaz

Dobrý den, mám takový dotaz. Na začátku května jsem uzavřela ústní smlouvu o dílo, jednalo se o rekonstrukci dvou bytových jednotek. Tu první jsem hradila v hotovosti, na tu druhou jsem si brala úvěr.

První byt měl být hotový do jednoho měsíce a celkem rekonstrukce trvala téměř 3 měsíce, byt byl předám ve stavu se spoustou nedodělků a navíc, původní rozpočet, který jsem dostala od firmy byl na 180 000 a celkové vyúčtování pak přišlo na 250 000. Tenkrát jsem poslala zálohu na materiál 50 000 převodem z účtu a zbytek jsem majiteli vyplatila na ruku, bylo to bez smlouvy a tudíž i bez jakýchkoliv dokladů o zaplacení.

Na druhý byt mi byla vystavena faktura na 314 000, kterou banka proplatila přímo firmě a v této faktuře ( připomínám že opět bez smlouvy o dílo - jen ústně ) byla například započítána linka včetně spotřebičů v hodnotě cca 85 000. Rekonstrukce se opět protáhla, firma měla peníze na účtě, takže nespěchali, linku se spotřebiči jsem nakonec koupila sama, abych mohla bydlet, v bytě byla opět velká spousta nedostatků, například zazdili špatné dveře, nedodrželi mnou vybrané barvy, ztratili vodoměr, měla jsem běhání a placení apod. takže když už jsem tam musela nastěhovat všechny věci, vyměnila jsem fabku, aby tam nechodili řemeslníci jak domů a aby se něco neztratilo a chci odstoupit od smlouvy. Mám písemné vyhotovení nedostatků, ale majitel firmy mi začal vyhrožovat, že mě dá k soudu, že jsem mu ten první byt nezaplatila, jak jsem psala, nemám doklad, byla to pouze ústní dohoda a peníze jsem mu předala v hotovosti, samozřejmě beze svědků

Chtěla bych proto vědět, jaké mám šance.

Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

v případě jakýchkoliv ústních dohod, kdy není prokazatelné co je skutečně smluveno, máte šance vždy velmi malé. Onit totiž mohou bez problémů i beze smlouvy prokázat, že nějakou práci odvedli, že použili materiál, práci apod. na druhou stranu Vy nemůžete prokázat, že jste za to všechno zaplatila. Tím spíš když nemáte žádný doklad o přijetí peněz. Existuje alespoň nějaká mailová či písemná či sms komunikace mezi Vámi ze které by bylo patrné, že jste zaplatila a že Vám například bylo potvrzeno příjetí částky, či jiné důležité souvislosti?

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka