Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Závěť a smlouva o půjčce

Autor Andrea Bílková
Předmět Závěť a smlouva o půjčce
Dotaz

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Můj přítel je rozvedený a má dvě dospělé dcery: jednu dceru z prvního manželství, s kterou se vůbec nestýká a druhou dceru z druhého manželství. Bydlíme spolu v rodinném domku, jehož je výlučným vlastníkem. Může můj přítel u notáře sepsat závěť, kdy by dědictví ze zákona jeho dcery z prvního manželství bylo zkráceno o polovinu. Tuto polovinu (vlastně ¼ rodinného domku) by přítel rád napsal na mě. Je to možné? Je třeba do závěti napsat důvod tohoto zkrácení? Prosím, kolik Kč přibližně stojí sepsání závěti u notáře?

Dále mám ještě jeden dotaz, pokud by přítel závěť nesepsal a sepsali bychom smlouvu o půjčce, podléhala by tato smlouva případnému dědickému řízení? Na této smlouvě bychom pouze nechali ověřit podpisy a sepsali bychom si ji sami.Byla by tato smlouva nějakým způsobem právně napadnutelná? Bylo by třeba např. v dědickém řízení prokazovat, kde jsem vzala peníze na půjčení a na co tato půjčka byla určena?
Moc děkuji za radu. Prosím, zašlete mně ji na moji e-mailovou adresu.

S hezkým pozdravem Andrea Bílková

 

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

závěť od notáře vám problém nevyřeší. Děti jsou nepominutelní dědici ze zákona. Žádné omezení není možné. Je možné pouze děti plně vydědit s tím, že musí být plně prokázáno i na konkrétních případech, jak tyto děti neprojevovali zájem, jak svému rodiči ubližují, nechovají se k němu slušně apod. Ale je to velmi nespolehlivé protože vydědění se v rámci dědického řízení přezkoumává. Navíc v tomto případě může být i vina za to, že se s dcerou nestýkají, dána vašemu příteli.

Co se týká smlouvy, to s Vámi mohu probrat pouze soukromně, protože se nejedná o standardní právnický úkon, který nemusí být navíc plně korektní a tak to nemohu řešit veřejně.

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka