Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Exekuce

Autor M.D.
Předmět Exekuce
Dotaz

Zdravím,

podnikal jsem...Měl jsem vymáhací agenturu,ale teď se to proti mě obrátilo.Mám na svou osobu několik exekucí v celkové výši zhruba 450 000,- Kč.Nasekal jsem kupu chyb,a za to se musí platit.Mám takový dotaz.Pokud bych se s manželkou rozvedl a udělal s ní majetkoprávní vyrovnání bude exekutor vymáhat částku i po ní?S exekutorem jsem se chtěl dohodnout,ale ten požadoval 30 000,- Kč za měsíc(splátkový kalendář)a řekl mi,že takových případů mají stovky.Kde to jsme?To je pro mě,jako pro "normálně" vydělávajícího člověka nemožné!Byl bych ochoten platit 15 000,- Kč,to však exekutor nechtěl připustit.Když už bych tento akt provedl,bojím se,že znovu přijde exekutor a bude částku vymáhat prodejem movitého majetku,jež by byl vlastně už mé(bývalé...) ženy...Poté,jak je všeobecně známo,jdou věci do dražby,kde se jejich cena několiknásobně zmenší.i když bych to sem neměl tahat.Ten samý exekutor mi zabavil sedací soupravu(stáří:zhruba 3 měsíce)v ceně 40 000,- a odhadce ji dal do dražby za 2 500,-.I přes urgence u soudu jsem opět nic nezmohl.Další dotaz: z mého předešlého podnikání mám ještě několik odkoupených směnek,které tzv.běží,jsou podepsány-bez protestu-,ale nejsou zažalované u soudu.Mohu tím nějak "exekutora"odradit od exekuce na mou osobu?Pohledávku by pak mohl vymáhat po věřiteli ze směnky.

Díky moc za odpověď.Na právníka momentálně nemám peníze,a tak jsem se musel vydat touto cestou...

Odpověd na dotaz:

Hezký den,

předpokládám, že exekutor by skutečně vymáhal dlužnou částku i po Vaší manželce. Vzhledem k tomu, že dluh vzniknul v době trvání manželství a předpokládám, že jste neměli uzavřenu žádnou předmanželskou smlouvu, nebo rozdělené SJM, tak na to má právo. Už proto, že se může domnívat, že z dlužných částek jste si například pořídili zařízení bytu, dovolené apod..

Tuto exekuci, ale můžete napadnout u soudu, resp. Vaše manželka a soud může vyhovět. Existuje totiž několik judikátů, kdy manžel nemusí platit za druhého manžela jeho dluhy, pokud smlouvu na úvěr neuzavíra, či o ní nemohl vědět. Takže tam pak určitě šance je.

To je bohužel pravda. Exekutor nemusí přistoupit na Váš návrh splátek a chtít víc. To je jeho právo. Nicméně zcela určitě nemůže odmítnou i nižší platby, které mu budete posílat a o ně snižovat dluh. Je možné, že pokud platit začnete, a již nevlastníte nějaký hodnotěnšjí majetek, takže exekuci jinými způsoby odloží, a smíří se i s nižšími splátkami.

Obávám se, že exekutor nebude sdílný vymáhat Vaší pohledávku po dalších osobách. A zřejmě Vás vyzve at směnky uplatníte u soudu a z výnosu uhradíte dluh. Záleží také, jak vysoká je hodnota směnek a zda by pokryly nějakou výraznou část Vašeho dluhu..

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka